Niebezpieczne ukąszenia. Co robić?

Kleszcze, komary czy osy to szczególnie uciążliwi towarzysze ciepłych dni. Ważne jest, aby mimo wszystko nie lekceważyć ukąszeń i właściwie zareagować by zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie. Jak należy postępować w przypadku ukąszeń, użądleń czy ugryzień?

Kleszcze, komary czy osy to szczególnie uciążliwi towarzysze ciepłych dni. Ważne jest, aby mimo wszystko nie lekceważyć ukąszeń i właściwie zareagować by zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie. Jak należy postępować w przypadku ukąszeń, użądleń czy ugryzień?

 

 

 

Zdarza się, że reakcje po ugryzieniu, użądleniu naszemu życiu zagraża niebezpieczeństwo. Warto wiedzieć jak postępować w takich przypadkach:

 

Kleszcze

Nie wahajmy się usunąć kleszcza sami. Każda godzina zwiększa ryzyko zachorowania na boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Owada należy chwycić pęsetą jak najbliżej skóry i pociągnąć pionowo lub zdecydowanym półkolistym ruchem przypominającym nakręcanie spaghetti na widelec. Unikajmy wykręcania, po którym część owada często pozostaje w skórze. Pod żadnym pozorem nie smarujmy go także masłem czy innymi tłustymi produktami, jak choćby krem. Kleszcz dusząc się może zwymiotować i zarazić nas groźnymi chorobami.

 

Osy, pszczoły, szerszenie

Zazwyczaj użądlenie przez osę lub pszczołę skutkuje jedynie miejscowym zaczerwieniem, obrzękiem oraz swędzeniem. Ale alergicy, astmatycy i osoby z chorobami serca narażeni są na wstrząs anafilaktyczny, który wymaga niezwłocznej, specjalistycznej pomocy! Żądło należy usuwać delikatnie, naciśnięcie może skutkować uwolnieniem dodatkowej dawki jadu. Przestrzegamy przed piciem bezpośrednio z kartonowego, otwartego wcześniej pudełka czy ciemnej butelki. Zawsze trzeba spojrzeć czy w napoju nie topi się właśnie jakiś owad. Użądlenie przez pszczołę czy osę w gardło lub język może zakończyć się tragicznie.

 

Komary i meszki

To najbardziej dokuczliwe ze wszystkich owadów. W przeciwieństwie do innych mogą ukąsić wiele razy. Oprócz swędzenia czy pieczenia nie musimy jednak obawiać się zagrożenia z ich strony. Komary, choć przenoszą niektóre choroby, w Polsce zarażają niemal wyłącznie zwierzęta. Pokąsanie przez meszki może z kolei skutkować stanem zapalnym, najczęściej jednak kończy się na zwykłych bąblach.

 

Żmija zygzakowata

Z ukąszeniami żmii nie spotykamy się tak często, ale powinniśmy poznać zasady postępowania w takim przypadku. Śladom na skórze towarzyszy najczęściej ból, zaczerwienienie i obrzęk. Co robić? Przede wszystkim uspokajać poszkodowanego, ponieważ im szybciej bije jego serce, tym łatwiej jad rozprzestrzenia się jadu po organizmie. Nie należy go wysysać, bo sprawia to dodatkowy ból, a nie pomaga. Ukąszoną rękę lub nogę należy trzymać wysoko, można obłożyć miejsce lodem do chwili zgłoszenia się do punktu medycznego. Jad żmii jest niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. Przypominamy, że wąż wyglądający jak żmija, ale z dwoma symetrycznymi, żółtymi plamami z tyłu głowy to zupełnie niegroźny zaskroniec.

 

 

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku użądlenia u alergików?

1. Usuń żądło (nie wyciskaj!),

2. Miejsce użądlenia zdezynfekuj i przyłóż okład z lodu.

3. Gdy osoba użądlona skarży się na ból, podaj jej leki przeciwbólowe.
4. W wypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej, jak świąd, pokrzywka, duszność, zaburzenia oddychania), jak najszybciej podaj leki przeciwuczuleniowe (alergicy zwykle się z nimi nie rozstają)
5. Gdy osoba użądlona traci przytomność, należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej i kontroluj funkcje życiowe; jeśli to konieczne, rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca. Skontaktuj się z lekarzem.

6. W przypadku gdy nastąpiło użądlenie przez wiele owadów, może dojść do reakcji toksycznej (objawy jak przy zatruciach, tzn. wymioty, biegunka, nudności, utrata przytomności), jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pogotowie ratunkowe – 999 lub 112.

 

 

Oprac. Marlena Mech, źródło: Grupa LUX MED, foto: wikipedia

 

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *