Nie ma świąt bez muzyki i tradycji

Wypełnione czerwienią, złotem, prezentami i dźwiękami – święta to wyjątkowy czas, w którym tradycja gra pierwsze skrzypce. Właśnie na takie święta zaprasza Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, który przygotował specjalny, uroczysty koncert kolęd. Przed publicznością wystąpią młode gwiazdy tańca i muzyki dawnej. Będzie to okazja do poznania polskiej i czeskiej kultury sprzed wieków.

muzyka

Taniec i muzyka dawna to pasje, które nie należą do najbardziej popularnych wśród dzieci i młodzieży. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce Świdnica udowadnia, że to co już dawno wśród większości przestało budzić zainteresowanie, dla niezwykle utalentowanej mniejszości jest w dalszym ciągu pasjonującym hobby. Potwierdzeniem tej teorii są dwie pracownie działające od lat w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy, które właśnie przygotowują wyjątkowy koncert.

19 grudnia o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert „Wśród Nocnej Ciszy”. W tym roku na scenie zaprezentują się: gwiazda wieczoru, czyli Zespół Totus Musicus z MDK Świdnica pod kierunkiem Agnieszki Banach, Zespół Muzyki Dawnej „Asinus Musicus” i Zespół Muzyki Ludowej „Zhor” z ZUŠ w Trutnowie pod kierunkiem Martina Lički, „Gaudium Ludentem” – Zespół Muzyki Dawnej z MDK w Jeleniej Górze pod kierunkiem Sylwii Raban i Zespół Tańca Dawnego z MDK Świdnica pod kierunkiem Renaty Łukaszewicz-Szczepanik. Wstęp wolny.

Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy plastycznej „Kartka Świąteczna, Boże Narodzenie, Nowy Rok” który o godz. 16.30 rozpocznie się w holu teatru.

Warto dodać, że od 28 do 29 listopada tego roku zespół muzyki dawnej „Totus Musicus” oraz solistki ze Studia Piosenki dla Dzieci i Młodzieży z pracowni muzycznej MDK dz, II „Bartek” wyjechali do Czech na międzynarodowe warsztaty muzyki dawnej. 12- osobowa grupa pod opieką Agnieszki Banach, nauczyciela pracowni muzycznej MDK Świdnica, wyjechała do Trutnowa w ramach polsko-czeskiego mikroprojektu „Świdnicki Gryf- Trutnowski  Smok”. Zajęcia odbywały się w tamtejszej szkole muzycznej (Zakladni Umelecka Škola), z którą MDK współpracuje już drugi rok, a ich głównym tematem było opracowywanie repertuaru na wspólny, grudniowy koncert.

– Tematem przewodnim warsztatów była  interpretacja dawnych polskich i czeskich utworów kolędowych. Młodzież poznawała dawne utwory o tematyce Bożonarodzeniowej, doskonaląc swoje umiejętności w grze na lutni, harfie, fideli kolanowej oraz fletach prostych. Prowadzone też były warsztaty wokalne pod kątem wykonawstwa muzyki dawnej. Młodzież polska i czeska śpiewała dawne kolędy i  pastorałki – podsumowuje Agnieszka Banach i zaprasza na koncert kolęd, podczas którego młodzież zaprezentuje efekty transgranicznej współpracy muzycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *