„Nie” dla koncertu Vader

800px-Vader 2011 in Rostock

800px-Vader 2011 in RostockByły zastępca prezydenta, Ireneusz Pałac jest zbulwersowany pomysłem zorganizowania w Świdnicy koncertu death metalowej grupy Vader. Uważa, że to promowanie okrucieństwa i przemocy oraz obrażanie uczuć religijnych. 26 stycznia napisał w tej sprawie list do władz miejskich.

Były zastępca prezydenta, Ireneusz Pałac jest zbulwersowany pomysłem zorganizowania w Świdnicy koncertu death metalowej grupy Vader. Uważa, że to promowanie okrucieństwa i przemocy oraz obrażanie uczuć religijnych. 26 stycznia napisał w tej sprawie list do władz miejskich.

800px-Vader 2011 in Rostock

Zwracam się do Państwa, jako do osób w najwyższym stopniu odpowiedzialnych za funkcjonowanie instytucji samorządowych w Świdnicy, z pytaniem, czy planowany w Świdnickim Ośrodku Kultury występ zespołu Vader mieści się w kreowanej przez władze miasta polityce kulturalnej – czytamy w liście Ireneusza Pałaca skierowanym do prezydenta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej, zastępcy prezydenta Szymona Chojnowskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy Jana Dzięcielskiego.

Dalsza treść listu Ireneusza Pałaca brzmi:

„Sadzę, że w sformułowaniu rzeczowego stanowiska mogą być Państwu pomocne tłumaczenia tekstów piosenek tego zespołu dostępne na portalu www.tekstowo.pl. Mam nadzieję, że po ich lekturze dojdziecie Państwo do oczywistych wniosków i podejmiecie jednoznaczne decyzje. Na wypadek, gdyby, ku mojemu rozczarowaniu, planowali Państwo zbyć mnie wyjaśnieniami typu wolność wypowiedzi twórców lub duże zainteresowanie publiczności, proszę darować sobie redakcję odpowiedzi na postawione na wstępie pytanie.

Zamiast niej oczekiwałbym wytłumaczenia, czy dostrzegają Państwo jakąś sprzeczność w proponowaniu przez podległą Wam jednostkę miejską tego typu koncertów oraz Waszego osobistego udziału w Wigilii Wszystkich Świdniczan, Orszaku Trzech Króli, Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, Dniach Papieskich, uroczystościach religijnych i spotkaniach opłatkowych. W mojej ocenie organizowanie przez Miasto imprez odwołujących się do satanizmu, promujących okrucieństwo i przemoc oraz obrażających uczucia religijne nie powinno mieć miejsca. Obecnie ster władzy jest w Państwa rękach. Dlatego od Państwa oczekuję właściwej reakcji.”

Tego samego dnia podobna informacja wraz z publikacją jednego z utworów grupy Vader, pojawiła się na blogu byłego zastępcy prezydenta http://ireneuszpalac.blogspot.com/

Zapowiedź koncertu Vader pojawiła się kilka dni temu na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie zaplanowano na 28 lutego na godzinę 18.30 w świdnickim Klubie Bolko. Obecnie informacja ze strony została usunięta, ale wciąż widnieje na facebooku. Ruszyła także przedsprzedaż biletów w cenie 45 złotych. Jak czytamy w zapowiedzi, Vader to obok Behemoth najbardziej zasłużona na świecie polska kapela metalowa. Zespół obecnie promuje ostatnią, doskonale przyjętą płytę „Tibi Et Igni”. Oczekujecie czystego death metalu? Owszem będzie, ale znajdziecie tam też doskonały thrash! Bez cienia wątpliwości będzie to świetna okazja, żeby posłuchać też wielu killerów z przekroju 30 lat działalności zespołu. Staż to godny największego podziwu. Niektórych z nas nie było jeszcze na tym dziwnym świecie, kiedy oni krwią i potem wpisywali się w klasykę gatunku. Co tu dużo mówić, po takim najeździe z miasta Świdnica mogą zostać jedynie zgliszcza!

Czy koncert Vader odbędzie się w Świdnicy? Z informacji podanych przez pracowników Świdnickiego Ośrodka Kultury wynika, że umowa z zespołem Vader nie została jeszcze sfinalizowana. – Przedsprzedaż biletów już trwa, ale nie wiem, czy koncert się odbędzie, ponieważ czeka na akceptację dyrektora ŚOK. Ostatecznych decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma – mówi Bartosz Łabuda z ŚOK. Bożena Kuźma przyznaje, że pracownik pospieszył się z podaniem informacji o koncercie do publicznej wiadomości. – Na razie zespół wysłał do ŚOK-u jedynie zapytanie, jakimi salami dysponujemy. Uzyskał odpowiedź w tej sprawie, ale na razie nie wiemy, czy koncert się odbędzie. Czekamy, zobaczymy – informuje Bożena Kuźma, p.o. dyrektora ŚOK-u.

 – Z informacji ŚOK wynika, że umowa z zespołem nie została jeszcze sfinalizowana. Jeśli zespół będzie chciał wynająć salę, to nie widzę przeciwwskazań – mówi tymczasem zastępca prezydenta Szymon Chojnowski. – Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym Świdnica jest miastem bez cenzury. Indywidualna wrażliwość nie może ograniczać palety prezentowanych poglądów, wypowiedzi artystycznych i innych przejawów społecznej aktywności, jeżeli nie naruszają obowiązującego porządku i bezpieczeństwa. Obecność na koncercie nie jest obowiązkowa i każdy ma możliwość swobodnego wyboru partycypacji w wydarzeniach kulturalnych i innych. 

 (BFG), fot. wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *