Nie będzie Festiwalu Reżyserii Filmowej!

frf

frfNa siedmiu edycjach zakończy się historia odbywającego się w Świdnicy Festiwalu Reżyserii Filmowej. W 2015 roku impreza nie odbędzie się. W zamian – być może – w Świdnicy będzie można zobaczyć część filmów wrocławskiego festiwalu T. Mobile Nowe Horyzonty.

 

Na siedmiu edycjach zakończy się historia odbywającego się w Świdnicy Festiwalu Reżyserii Filmowej. W 2015 roku impreza nie odbędzie się. W zamian – być może – w Świdnicy będzie można zobaczyć część filmów wrocławskiego festiwalu T. Mobile Nowe Horyzonty.

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska w trakcie kampanii wyborczej zapowiadała likwidację lub zmianę formuły festiwalu organizowanego przez Urząd Miejski w Świdnicy i Stanisława Dzierniejkę. O ostatecznej decyzji poinformowała w środę, 7 stycznia. frf

U podstaw decyzji konsultowanej z Komisją Kultury rady miejskiej leżą przede wszystkim finanse. – Kolejne edycje festiwalu kosztowały od 230 do 330 tysięcy złotych. W 2014 roku na organizację festiwalu miasto przeznaczyło 230 tys. zł., z czego 65 tysięcy to wynagrodzenie producenta, Stanisława Dzierniejki, a 20 tys. zł to wynagrodzenie za produkcję filmu promocyjnego dla firmy dyrektora festiwalu. 15 tys. zł to koszt działalności biura festiwalu – wylicza prezydent Moskal-Słaniewska.

Zaskoczeniem jest zwłaszcza informacja o wysokiej gaży dla Stanisława Dzierniejki. Dotąd przekazywano, że płacono firmie dyrektora festiwalu.

Przyjazd do Świdnicy gwiazd kolejnych edycji festiwalu kosztował od 800 do 10 tys. zł od osoby. W sumie pochłaniało to nawet 20 proc. budżetu całej imprezy.

Zdaniem prezydent Świdnicy o festiwalu, który z założenia miał promować Świdnicę nie słyszano nawet w branży filmowej. – Tego festiwalu nie było nawet w spisie festiwali na stronie internetowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Pisały o nim tylko lokalne media, wiadomości przedostawały się co najwyżej do Polskiego Radia Wrocław i Telewizji Wrocław – uważa prezydent Moskal-Słaniewska.

230 tys. zł., jakie wstępnie zarezerwowano na organizację festiwalu w 2015 roku trafi do budżetu Świdnickiego Ośrodka Kultury. Pieniądze mają zostać na przeznaczone na organizację innych imprez – między innymi ożywienie ruchów amatorskich i teatru – raz na kwartał do Świdnicy ma przyjeżdżać ze spektaklem znany polski teatr. Dzięki dotowaniu występu z miejskiej kasy ceny wejściówek mają być przystępne dla kieszeni przeciętnego mieszkańca miasta. Likwidacja Festiwalu Reżyserii Filmowej nie oznacza, że miłośnicy kina stracą okazję do obcowania ze sztuką filmową. Są przymiarki do włączenia się Świdnicy w organizację festiwalu Mobile Nowe Horyzonty. W najbliższych dniach przedstawiciele władz Świdnicy spotkają się z pomysłodawcą i organizatorem wrocławskiej imprezy Romanem Gutkiem.

Zmiany czekają również inne imprezy organizowane w ostatnich latach w Świdnicy: Kongres Regionów i Miasto Dzieci. Kształty tego pierwszego przedsięwzięcia są konsultowane ze spółką Ringier Axel Springer. W zamyśle nowych władz Świdnicy jest między innymi zmniejszenie ilości paneli, ale podwyższenie ich poziomu merytorycznego, rezygnacja z zamkniętych koncertów na rzecz otwarcia ich dla mieszkańców oraz rezygnacja z finansowania przedsięwzięcia przez koncerny produkujące alkohol. Do tego tematu powrócimy w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

 (ram)

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *