Ponad 250 osób wzięło udział w Świdnickiej Nocy z Biologią, którą po raz drugi zorganizowało II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.

17

Świdnicka Noc z Biologią odbyła się 10 czerwca i trwała 6 godzin.

Łącznie brało w niej udział 250. uczniów i czternaścioro opiekunów grup oraz nauczyciele i pracownicy II LO – Zofia Skowrońska –Wiśniewska, Beata Dratwa, Barbara Trojanowska–Butmankiewicz, Agnieszka Grymek, Alicja Stawarz, Honorata Kierul, Urszula Brzeźniak-Mirecka, Renata Zapart-Dec, Iwona Juźwa, Jolanta Wnętkowska, Tomasz Pietrzak a także sympatycy i przyjaciele II LO – Tomasz Zarzycki i Eugeniusz Grzesik oraz organizatorzy ŚNB – dyrektor Jacek Iwancz i koordynator ŚNB Beata Misiewicz.

II Liceum Ogólnokształcące reprezentowała siedemdziesięcioosobowa grupa uczniów z klas biologiczno – chemicznych, matematycznych, matematyczno – przyrodniczych  i humanistycznych oraz tegoroczne absolwentki z IIIB. Grupę najmłodszych uczestników stanowiło rodzeństwo uczniów i dzieci pracowników szkoły.

Po rejestracji uczestników uczniowie II LO wcielili się w rolę przewodników i oprowadzili zaproszonych kolegów po budynku szkoły. Następnie wszyscy zebrali się w auli, gdzie odbyła się inauguracja II. Świdnickiej Nocy z Biologią, której dokonali: Dyrektor ZSO – Jacek Iwancz oraz Koordynator Świdnickiej Nocy z Biologią ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego – dr Ewa Stefańska – Krzaczek.

Gościem specjalnym była Pani Iwona Brożyna – Kierownik Działu Obsługi Klienta z I Oddziału Banku Zachodniego WBK w Świdnicy.

II LO gościło też pasjonatów biologii wraz z opiekunami z następujących szkół :

 • Gimnazjum Nr1 im. Sybiraków w Świebodzicach

 • Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie

 • Publiczne Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy –Tetmajera w Marcinowicach

 • Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym

 • Gimnazjum Nr1 w Jaworzynie Śląskiej

 • Gimnazjum Nr1 im. Marii Kunic w Świdnicy

 • Gimnazjum Nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy

 • Gimnazjum Katolickie w Świdnicy

Odwiedzili nas także uczniowie wraz z opiekunami ze świdnickich szkół ponadgimnazjalnych z:

 • I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza

 • III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie

 • Zespołu Szkół Budowlano – Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego

II. Świdnicką Noc z Biologią prowadzili pracownicy, doktoranci, licencjaci i studenci Wydziału Nauk Biologicznych i Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Przygotowali dla uczniów wykłady, warsztaty i prezentacje oraz liczne zadania. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników. Na niektórych z nich można było spróbować ziołowej herbaty lub samemu skomponować własną mieszankę, na innych uczestnicy samodzielnie wykonywali gipsowe modele kopalnych zwierząt lub określali płeć na podstawie kości czaszki i miednicy. Uczniowie chętnie konstruowali latające machiny naśladując rozwiązania nasion roślin. Podczas zajęć zatytułowanych – „Mózg (niekoniecznie) prawdę Ci powie” – testowali wiarygodność własnego mózgu a na” Zadomowionych bakteriach” dowiedzieli się, że tak naprawdę nigdy nie jesteśmy sami. Tematyka owadów była poruszana na dwóch różnych zajęciach, w dwóch różnych aspektach. Jak rozpoznać drzewa i krzewy i czy bliskie kontakty z nimi są zdrowe? omawiano na zajęciach – „Drzewa pod lupą”; zaskakujące wiadomości o owocach przekazano na zajęciach – „Czy pomidor jest jagodą?”. Tajniki sporządzania preparatów mikroskopowych i techniki rysunku biologicznego zaprezentowano na ”Makro zajęciach z mikroskopowania”. Poznawszy mikrobiologiczną historię pijaństwa wszyscy chcieli wiedzieć – „Jak przeżyć na Marsie?”.

Należy wspomnieć, że równie chętnie jak uczniowie, w zajęciach uczestniczyli także nauczyciele.

W przerwach pomiędzy zajęciami można było zagłębić się w lekturze czasopism popularno – naukowych o tematyce biologicznej, bogatą wystawę w korytarzu szkoły przygotowały nauczycielki biblioteki- panie Maryla Szymańska i Iwona Tomaszewska.

Nad zdrowiem wszystkich uczestników czuwała pani pielęgniarka – Monika Besser a nad porządkiem w całym obiekcie – wszyscy pracownicy obsługi.

Wszystkim uczestnikom II. Świdnickiej Nocy z Biologią serdecznie dziękuję.

Szczególne podziękowania kieruję do uczniów z klasy IIB i IB z II. LO za zaangażowanie
i pomoc w przygotowaniu i przebiegu Nocy z Biologią.

Sponsorami, dzięki którym mogła się odbyć Świdnicka Noc z Biologią byli:I Oddział Banku Zachodniego WBK w Świdnicy, Bank Spółdzielczy w Świdnicy, STAL – BUD Sp. z.o.o.

Naszą ideę wsparło Starostwo Powiatowe – wypożyczając na czas ŚNB dystrybutory wody oraz Nadleśnictwo Świdnica, które udostępniło mikroskopy niezbędne do zajęć.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc w propagowaniu wiedzy i promowaniu Świdnicy.

Koordynator Świdnickiej Nocy z Biologią – Beata Misiewicz

Zdjęcia wykonane przez Martę Chmielek i panią Alicję Stawarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *