Nasi w ofensywie, pech Polonii-Stali

Podobnie jak przed tygodniem wszyscy nasi czwartoligowcy powiększyli swój dorobek punktowy. Ważne zwycięstwa zanotowały Victoria Świebodzice i Karolina Jaworzyna. Remisami musieli zadowolić się gracze Polonii-Stali Świdnica i AKS-u Strzegom. Dla świdniczan podział punktów z GKS-em Kobierzyce ma wyjątkowo gorzki smak, bo grający w dziesiątkę rywale wyrównali w ostatnich sekundach gry…

polonia_karolina (38)

Polonia-Stal Świdnica – GKS Kobierzyce 1:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Szuba (karny) 12′, 1:1 Rybiński +90′
Polonia-Stal: B. Kot – Kozaczenko, Salamon, Klemiński, Ł. Kot, Szuba (17′), Sowa, Jagieła, Łuszkiewicz, Borowy, Myrta (65′ Szczygieł)

Karolina Jaworzyna – Orzeł Sadowice 1:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Ignatowicz 68′
Karolina: Wajdzik – M. Rosiak, Salamon, Mrowiec, Czernicki, J. Rosiak (73′ Krawczyk), Rogowski (+90 D. Tymcik), Mróz (76′ Schmidt), Ptak (46′ Roszak), Borowy, Ignatowicz (+90′ Jaszowski)

Piast Nowa Ruda – Victoria Świebodzice 1:3 (1:1)
Bramki: 0:1 Sadowski 25′, 1:1 Mika (karny) 33′, 1:2 Niemczyk 67′, 1:3 Sadowski +90′
Victoria: Bielak – Szyszka, Niemczyk, Jędrasiewicz, Zyl, Błaszczak, Swadowski, Traczykowski (80′ Michnicki), Sadowski, Błażyśnki, Słapek (90′ Borgoń), Bałut (70′ Borowiec)

Orla Wąsosz – AKS Strzegom 0:0
AKS: Kretkowski – Durajczyk, Krupnik, Gołąbek, Sabat, J. Krzyżanowski, Domaradzki, D. Krzyżanowski, Alwin, Kuczma (Nitarski), A. Wasilewski

Mecz w Świdnicy toczony był na ciężkiej murawie, przy padającym deszczu. Takie warunki nie ułatwiały gry graczom obu drużyn. Szybciej dostosowali się do nich podopieczni Tomasza Oleksego, którzy od pierwszych minut narzucili rywalom swój styl gry. Pozwoliło to objąć prowadzenie już w 12. minucie. W polu karnym faulowany był Robert Myrta, a jedenastkę na gola zamienił Wojciech Szuba. Pięć minut później strzelec gola opuścił boisko z urazem, a inicjatywę zaczęli przejmować goście. Bliżej zdobycia gola byli jednak świdniczanie. W 45. minucie najpierw Grzegorz Borowy przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem, a chwilę później Myrta trafił w poprzeczkę. Przez większą część drugiej połowy optyczną przewagę mieli goście. Biało-zieloni bronili się i wyprowadzali kontry. Wydawało się, że nikłe prowadzenie uda się utrzymać do końca gry, tym bardziej, że w 88. minucie za uderzenie rywala bez piłki czerwoną kartę ujrzał Sebastian Zgoda z GKS-u. Niestety, w 90. minucie świdniczanie nie upilnowali w polu karnym Rafała Rybińskiego i po dośrodkowaniu z rzutu wolnego gracz gości głową trafił do bramki Bartosza Kota.  – Zabrakło nam zimnej krwi i wyrachowania. Mieliśmy sytuacje żeby dobić przeciwnika na 2:0, niestety nie zrobiliśmy tego, za co w doliczonym czasie zostaliśmy skarceni. Na pewno żal straconych dwóch punktów, bo zabrakło raptem kilkudziesięciu sekund do zgarnięcia pełnej puli – mówił po spotkaniu trener Oleksy. Szkoleniowiec biało-zielonych docenia jednak aktualny stan posiadania zespołu.  – Myślę ze powinniśmy być zadowoleni ze zdobyczy punktowej po 9 kolejkach, aczkolwiek zawsze niedosyt jest bo straciliśmy punkty w meczach, w których nie powinniśmy. Mimo tego trzeba patrzeć optymistycznie w przyszłość, mamy na pewno najmłodszą drużynę w lidze, regularnie grają juniorzy. Ten zespół tez potrzebuje jeszcze czasu, bo jestem przekonany że mamy sporą rezerwę i jak zaczniemy grać na miarę potencjału, który w chłopakach drzemie, to takie serie meczów wygranych, jak ostatnio, będą się zdarzały regularnie. Za tydzień jedziemy do lidera, dalej jesteśmy niepokonani w lidze i mamy zamiar to utrzymać.
Na czwarte miejsce przesunęła się Victoria Świebodzice, która pewnie wygrała 3:1 na boisku Piasta Nowa Ruda. – Dobrze nam się gra na wyjazdach, gdzie zdobywamy więcej punktów niż u siebie. Dzisiaj byliśmy wyraźnie lepsi piłkarsko od Piasta – mówił po spotkaniu trener Maciej Jaworski.
Do przerwy był remis 1:1, a oba gole wcale nie musiały paść. Świebodziczanie objęli prowadzenie po fatalnej interwencji bramkarza Piasta, który tak niefortunnie łapał piłkę po stosunkowo niegroźnym strzale głową z dziesięciu metrów Kamila Sadowskiego, że wrzucił sobie futbolówkę do bramki. Gospodarze wyrównali po kontrowersyjnym rzucie karnym za przypadkowe zagranie ręką Rafała Jędrasiewicza.
Druga połowę lepiej rozpoczęli piłkarze Piasta, którzy po jednym z ataków trafili w poprzeczkę, ale z czasem zaczęła zarysowywać się coraz wyraźniejsza przewaga Victorii. Jej efektem były hole Kacpra Niemczyka i Sadowskiego. Radość z trzech punktów zmąciło kilka żółtych kartek, w tym dla Wojciecha Błażyńskiego i Niemczyka. Obaj gracze środka pola nie będą mogli zagrać za tydzień w meczu z Orłem Ząbkowice.
Wygraną za „sześć” punktów zanotowała Karolina Jaworzyna, która uporała się 1:0 z ostatnim w tabeli Orłem Sadowice. Goście notują same porażki, ale w sobotę po raz pierwszy zagrali pod wodzą nowego szkoleniowca, Jacka Opałki i zaprezentowali się całkiem przyzwoicie. – Grali mocno defensywnie, prostymi środkami dążyli do celu. Byli bardzo groźni przy stałych fragmentach, bo mieli w składzie kilku bardzo wysokich zawodników. Kilka razy pod nasza bramką było gorąco – uważa Tomasz Idziak, trener Karoliny. Gola na wagę trzech punktów zdobył niezawodny Grzegorz Ignatowicz. Ciekawie było w samej końcówce najpierw – po kolejnym groźnym rzucie rożnym – Orzeł był o włos od wyrównania, a chwilę później znakomitą szansę na bramkę na 2:0 zmarnował Łukasz Schmidt.
Występujący w grupie zachodniej AKS Strzegom zremisował 0:0 wyjazdowy mecz z Orlą Wąsosz. To sukces, bo AKS wystąpił w Wąsoszu aż bez siedmiu piłkarzy, którzy stanowią o sile drużyny. Absencje podyktowane były kontuzjami i pauzą za żółte kartki. W wyjściowej jedenastce zagrali m. in. trener Jarosław Krzyżanowski, jego syn – Dawid oraz debiutant – 16-letni Patryk Kuczma z drużyny juniorów.

IV liga, grupa wschodnia
9. kolejka (8.10): Polonia-Stal Świdnica – GKS Kobierzyce 1:1 (1:0), Karolina Jaworzyna – Orzeł Sadowice 1:0 (0:0), Piast Nowa Ruda – Victoria Świebodzice 1:3 (1:1), Sokół Marcinkowice – Foto Higiena Gać 0:3 (0:1), Sokół Wielka Lipa – Bystrzyca Kąty Wrocławskie 3:0 (0:0), Pogoń Oleśnica – Unia Bardo 4:4 (3:1), Orzeł Ząbkowice – Wiwa Goszcz 1:0 (0:0), MKP Wołów – Bielawianka 1:3 (0:0)

16. Orzeł Sadowice (b)           9    0    0-0-9    4:30
Następna kolejka (15-16.10): Foto Higiena – Polonia-Stal (nd. 11.00), Victoria – Orzeł Z. (sb, 16.00), Wołów – Karolina (sb. 16.00), Orzeł S – Pogoń, Bielawianka – Kobierzyce, Unia – Piast, Bystrzyca – Sokół M., Wiwa – Sokół W. L.

IV liga, grupa zachodnia
9. kolejka (8-9.10): Orla Wąsosz – AKS Strzegom 0:0, Nysa Zgorzelec – Zagłębie II Lubin 0:3 (0:1), Piast Wykroty – Sparta Grębocice 3:1 (1:0), Włókniarz Mirsk – GKS Warta Bolesławiecka 0:2 (0:1), Lotnik Jeżów Sudecki – Chrobry II Głogów 2:2 (1:1), Karkonosze Jelenia Góra – Granica Bogatynia 3:1 (2:0), Apis Jędrzychowice – Stal Chocianów 1:0 (0:0), Orkan Szczedrzykowice – Zamet Przemków 3:0
1. Zagłębie II Lubin (s)            9    23    7-2-0    29:4
2. Orkan Szczedrzykowice        9    21    7-0-2    23:7
3. Apis Jędrzychowice (b)        9    19    6-1-2    21:11
4. Orla Wąsosz (b)            9    15    4-3-2    20:7
5. AKS Strzegom            9    15    4-3-2    22:13
6. Stal Chocianów (b)            9    14    3-5-1    12:8
7. Sparta Grębocice (b)            9    14    4-2-3    20:23
8. Włókniarz Mirsk            9    13    3-4-2    13:9