Największe foto panoramy w Polsce

wroclaw

wroclawWROCŁAW. Wrocław ma największe zdjęcie panoramiczne w Polsce. Jej autorem jest znany wrocławski fotograf i wydawca Stanisław Klimek.

Wrocław ma największe zdjęcie panoramiczne w Polsce. Jej autorem jest znany wrocławski fotograf i wydawca Stanisław Klimek. Zdjęcie wykonano z wieży kościoła św. Elżbiety.

wroclaw

Panorama obejmująca 180 stopni (konstrukcja wieży uniemożliwiła sfotografowanie pełnego widoku) składa się z 742 zdjęć, każde po 21 mln pikseli. Docelowa rozdzielczość panoramy to 9,576 gigapikseli [przedrostek giga oznacza mnożnik miliard – red.].

– Gdybyśmy chcieli wydrukować zdjęcie w takiej rozdzielczości, miałoby 12 m wysokości i 60 m długości. Wprawdzie panorama Budapesztu jest trzy razy większa, ale w Polsce Wrocław jest pierwszy. Warszawa ma fotografię panoramiczną o rozdzielczości zaledwie 6 gigapikseli – mówi Stanisław Klimek.

Fotografia została wykonana 8 października 2010 roku między godz. 15.39 a 16.41. – Na własnych plecach wniosłem na górę ponad 40 kg sprzętu, ale wieża znajduje się niemal w centrum miasta i widok stamtąd jest bardzo dobry – tłumaczy Stanisław Klimek. Autor dopiero niedawno zakończył niezwykle pracochłonną komputerową obróbkę panoramy. W kółeczkach umieszczonych na zdjęciu wyświetlają się dane interesującego nas obiektu. Można go też znacznie powiększyć.

Fotograf chciałby jeszcze zrobić panoramy z akademików na pl. Grunwaldzkim i ze szczytu Sky Tower.

A tymczasem już w maju wydawnictwo Via Nova, którym kierują Stanisław i Elżbieta Klimkowie, wydrukuje długie na 1,5 m plakaty z panoramicznym widokiem Wrocławia. Będzie je można kupić m.in. w księgarni wydawnictwa przy ul. Włodkowica 11.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *