Nadjeżdżają korzyści!

default

Po torze, po torze, po torze, przez most…

Już z początkiem 2021 roku, po blisko trzech dekadach przywrócony zostanie ruch na linii kolejowej, jednej z najpiękniej położonych w Polsce, łączącej Świdnicę Kraszowice i Jedlinę-Zdrój. Wraz z nim pojawią się konkretne korzyści dla mieszkańców regionu. Przede wszystkim: sprawny dojazd do sąsiednich miejscowości i, co za tym idzie, nowe możliwości związane z pracą, czasem wolnym czy nauką. Przyjedzie też więcej turystów, których przyciągają uroki Dolnego Śląska.

Linia kolejowa nr 285 ma za sobą długą i niełatwą historię. Jej budowę rozpoczęto w 1902 roku i już po dwóch latach pojechał po niej pierwszy pociąg. Po II wojnie światowej z powodu znacznych zniszczeń ruch na tej trasie stał się niemożliwy. Wznowiony został dopiero po 1950 roku i trwał do lat dziewięćdziesiątych. W 1992 roku ruch pasażerski został zawieszony a pięć lat później ustał także ruch towarowy. 

Prace postępują

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przystąpiły do rewitalizacji linii kolejowej pomiędzy stacjami Świdnica Kraszowice i Jedlina-Zdrój w listopadzie 2018 roku. Poza odtworzeniem linii kolejowej projekt obejmuje również prace na obiektach inżynieryjnych – łącznie to ponad 110 obiektów –  i odtworzenie systemu odwodnienia.

W pierwszym etapie robót, zakończonym latem 2019 roku, usunięto stare szyny i zakończono prace utwardzające podłoże na całej trasie. Na większości odcinków ułożone zostały nowe podkłady kolejowe.

W kolejnych etapach prac rewitalizacyjnych odtworzone zostaną cztery przystanki: Bystrzyca Górna, Lubachów, Zagórze Śląskie i Jugowice. Powstaną również dwa nowe – Jedlina-Zdrój Centrum oraz Burkatów. Dotychczasowy przystanek w Jedlinie-Zdroju zostanie przekształcony w stację kolejową. Wszystkie remontowane perony zostaną przystosowane do obsługi i potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

W 2020 roku rozpocznie się zabudowa nowych urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym oraz nowych półsamoczynnych komputerowych blokad linowych, zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Wzrost roli transportu kolejowego odciąży ruch drogowy, zwłaszcza w zakresie przewozów towarowych. Poprzez ograniczenie ruchu drogowego zmniejszą się potrzeby związane z utrzymaniem dróg.

Po zakończeniu prac pociągi na trasie będą osiągać prędkość od 50 do 80 kilometrów na godzinę. Czas przejazdu ze Świdnicy Kraszowic do Jedliny-Zdrój – przez Bystrzycę Dolną i Górną, Lubachów, Zagórze Śląskie, Jugowice, Olszyniec – wyniesie około 35 minut.

Pociągi dla mieszkańców

W miarę postępu prac przybliża się perspektywa większej dostępności regionu i lepszych warunków podróży dla mieszkańców i turystów.

Dla pasażerów rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój oznacza dogodne i bezpieczne połączenia kolejowe. Rewitalizacja linii kolejowej zapewni pasażerom komfortową, szybką i bezpieczną podróż między innymi do Wałbrzycha, Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy czy Kłodzka. Zwiększy się też liczba połączeń lokalnych i regionalnych, a to z kolei usprawni dojazd do większych miast w całej Polsce.

Nadjeżdżają Korzyści 1

Zdjęcie 1 z 7

Magnes dla turystów

Dolny Śląsk – z bajkowymi zamkami i pałacami, popularnymi uzdrowiskami, ośrodkami SPA i wellness, a także atrakcjami dla całych rodzin oraz osób aktywnych – od pewnego czasu staje się coraz modniejszym kierunkiem urlopowym. Do tej pory, co potwierdzają wyniki badań ruchu turystycznego, czynnikiem zniechęcającym turystów były kłopoty z dojazdem. Dlatego rewitalizacja połączenia kolejowego jest świetną wiadomością również dla turystów.

Z odnowionej trasy z pewnością skorzystają także turyści, wyjeżdżający w rejon Gór Sowich czy do uzdrowiska w Jedlinie-Zdroju, pięknej miejscowości uzdrowiskowej, jednej z częściej odwiedzanych gmin w tym regionie. Sama trasa, ze względu na malowniczy przebieg, może stanowić odrębną atrakcję turystyczną. Na odcinku o długości 22 kilometrów różnica poziomów wynosi ponad 200 metrów. Podróżni będą mogli podziwiać wspaniałe widoki na licznych łukach i wiaduktach.

Z odnowionej trasy będą mogli skorzystać też fani sportów zimowych wyjeżdżający w rejon Gór Sowich.  To jedno z większych centrów narciarskich w Sudetach, zapewniające  wiele wspaniałych miejsc do uprawiania narciarstwa biegowego oraz trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności.  Przypływ turystów to z kolei pozytywny impuls dla lokalnego biznesu: właścicieli kwater czy operatorów obiektów sportowych. Projekt „Przebudowa linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój” jest częścią Krajowego Programu Kolejowego – największego programu inwestycyjnego realizowanego w polskiej historii. KPK zakłada realizację ponad 220 Projektów i modernizację ponad 9000 km torów za blisko 76 miliardów złotych.

Projekt „Przebudowa linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. 

1 thought on “Nadjeżdżają korzyści!

  1. Ale propaganda…
    Zwracam uwagę, że Niemcy zbudowali całą linię od zera w 2 lata. Tu remont ma trwać 4…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *