Na święcie miasta Biberach

Na zaproszenie burmistrza Biberach Norberta Zeidlera, prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska oraz jej zastępca Szymon Chojnowski w ostatni weekend gościli w mieście partnerskim, uczestnicząc w Schützenfest.

 

Na zaproszenie burmistrza Biberach Norberta Zeidlera, prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska oraz jej zastępca Szymon Chojnowski w ostatni weekend gościli w mieście partnerskim, uczestnicząc w Schützenfest.

Święto miasta Biberach, trwające aż dziewięć dni, jest okazją do wspaniałej zabawy mieszkańców i wielkiej rzeszy turystów. To święto jedyne w swoim rodzaju – wbrew nazwie niewiele ma bowiem wspólnego z myślistwem. Jest to święto o kilkusetletniej tradycji, przypominające historię Biberach i regionu. Pierwsza wzmianka pisemna o święcie miasta pochodzi ponoć z roku 1668. Po wojnie trzydziestoletniej Schützenfest świętowano w podziale na religie – osobno w wersji katolickiej i protestanckiej. Dziś nie ma po tym śladu – wszyscy mieszkańcy, starzy i młodzi, a do tego turyści, zasiadają wspólnie i razem śpiewają tradycyjną pieśń rozpoczynającą pochód tzw. „Historischer Festzug”. I tak co roku – zawsze w lipcu. Około trzy tysiące uczestników pochodu, reprezentujących różne grupy zawodowe i przedziały wiekowe w czasie przejazdu przez rynek przedstawia wydarzenia z historii miasta i osiągnięcia tradycyjnej sztuki rzemieślniczej.

Podczas kolejnych dni festynu odbywają się występy folklorystyczne, inscenizacje historyczne, wszyscy bawią się w wielkim parku rozrywki, uczestniczą w miejskich grach i zabawach.

W Biberach prezydenci miasta spotkali się z niemieckimi parlamentarzystami i radnymi, rozmawiano m. in. o formach dalszej współpracy partnerskiej. Na ręce obecnego burmistrza przekazano pozdrowienia i upominek dla Clausa Wilhelma Hoffmanna, który przed 25 laty, jako pierwszy wystąpił do świdnickich samorządowców z propozycją zawarcia partnerskiej współpracy. Ustalono także, że w listopadzie gościć będziemy przedstawicieli tamtejszego urzędu oraz Towarzystwa Partnerstwa Miast, którzy odwiedzą Świdnicę, aby omówić szczegóły Tygodnia Polskiego, który odbędzie się w przyszłym roku w Biberach.

A już niebawem w Świdnicy wystąpi Chór Chłopięcy St.-Martins-Chorknaben z Biberach. Odbędą się dwa koncerty: w niedzielę, 2 sierpnia o godz. 18.30 w Kościele Pokoju oraz w poniedziałek, 3 sierpnia o godz. 18.00 w katedrze świdnickiej. W programie między innymi utwory: Mozarta, Haydna, Palestriny i Wagnera. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

(UM Świdnica)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *