Mocny początek! (FOTO)

SONY DSC

– Wspaniałe zawody! – tak pierwszy dzień The World Games 2017 w Świdnicy zgodnie oceniają zawodnicy i kibice. Pierwsi w hali lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pokazali czym jest jazda figurowa na wrotkach w wykonaniu solistów i par, a drudzy w komplecie wypełnili trybuny i gromkimi oklaskami nagradzali występy sportowców.

SONY DSC

Kibice, którzy zakup biletów na pierwsze zawody TWG 2017 w Świdnicy zostawili na ostatnią chwilę, odchodzili od kasy zawiedzeni, ponieważ wejściówki na jazdę figurową na wrotkach sprzedawały się jak świeże bułeczki. Tuż przed godziną 18.00 nie było biletów nie tylko na sobotnie, ale także na niedzielne zawody!

– Przyjechałam do Świdnicy z Częstochowy specjalnie na te zawody i jestem nimi zachwycona – mówiła wychodząc z hali lodowiska mieszkanka miasta pod Jasną Górą.

Po krótkiej ceremonii otwarcia i prezentacji uczestników rywalizacji, jako pierwszy zaprezentował się publiczności Amerykanin John Burchfield. Nagradzani rzęsistymi brawami soliści coraz wyżej podnosili poprzeczkę podczas prezentacji programu krótkiego. Najwyższe noty uzyskał od sędziów Luca Lucaroni z Włoch, który oczarował także widownię i z przewagą ponad 10 punktów nad Francuzem Pierrem Meriel przystąpi w niedzielę do rywalizacji o złoty medal TWG 2017.

Potem świdnickiej publiczności program krótki zaprezentowały solistki. Olśniewające kreacje, połączone z piękną muzyką i tym co najważniejsze – wspaniałymi układami oraz popisami technicznymi, pełnymi skoków, piruetów, kroczków, spiral itp. – zmuszały do owacji wszystkich widzów. Największy dramat przeżyła Nataly Otalora z Kolumbii, która dwukrotnie upadła i ostatecznie zajęła ostatnie, ósme miejsce po pierwszym dniu rywalizacji. Ale i jej kibice nie szczędzili braw. Jednak największy aplauz wywołała swoim występem Monica Gimeno, która z dorobkiem 96 pkt. objęła prowadzenie w walce o medale. Ponad pięć punktów traci do niej Silvia Nemesio z Włoch, za to trzecia w klasyfikacji Rafaela Freitas z Brazylii ma stratę wynoszącą aż 14,5 pkt.

Gdy za drzwiami hali świdnickiego lodowiska w końcu zaczęła spadać temperatura, w jej wnętrzu wciąż panował przyjemny chłód, ale rosła temperatura emocji, gdy do rywalizacji przystąpiły pary. Najpierw zaprezentowane zostały programy taneczne. Najwięcej emocji wzbudził występ włoskiego duetu Elena Leoni – Alessandro Spigai, którzy najwyższe noty otrzymali i za technikę, i za walory artystyczne. O niezwykle wysokim i wyrównanym poziomie rywalizacji najlepiej świadczy minimalna różnica pomiędzy kolejnymi parami. Silvię Stibilji i Andrea Bassi z Włoch od Portugalczyków Marianny i Jose Souto dzieli zaledwie 0,3 pkt., co zapowiada w niedzielę wielkie emocje podczas decydującej walki o medale.

Zresztą podobnie było podczas ostatniego sobotniego konkursu, w którym pary zaprezentowały program krótki. Tutaj prym wiedli przede wszystkim zawodnicy z Włoch i Francji. Najwyższe noty za walory techniczne i artystyczne otrzymali Rebecca Tarlazzi i Luca Lucaroni, ale ich rodacy: Sara Venerucci i Marco Garelli mają tylko 1,2 pkt. straty. O trzecie miejsce na podium równie zaciętą walkę toczą dwie pary „trójkolorowych”, ale ich straty do prowadzących duetów z Italii wynoszą już ponad 10 pkt.

Walka o medale TWG 2017 we wrotkarstwie figurowym rozpocznie się 23 lipca (niedziela) o godz. 18.00, a zdobywców krążków poznamy ok. godz. 22.00.

Tekst. inf. prasowa TWG

foto Robert Radczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *