Mistrzowie ratowania (FOTO)

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy w tym roku okazali się bezkonkurencyjni w udzielaniu pierwszej pomocy i zdobyli aż dwa pierwsze miejsca!

pierwsza pomoc (80)

Świdnicka młodzież wie, jak ważna jest pierwsza pomoc. Nie tylko regularnie pogłębia swoją wiedzę w tej dziedzinie, ale również staje do zawodów.

W XXIV Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się w czwartek, 28 kwietnia na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, udział wzięło 12 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu świdnickiego.

Przygotowano 5 stacji urazowych, na których młodzież udzielała pierwszej pomocy przedmedycznej – mówi Krystian Werecki, sekretarz zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Świdnicy i przyznaje, że rywalizacja między szkołami była bardzo duża.

Walka zawsze jest zacięta, między sobą rywalizują też nauczyciele.

Młodzież musiała sobie poradzić ze złamaniami otwartymi i złamanymi, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, opatrzyć rany szarpane oraz zatamować krwotoki. – Uczniowie mieli też do czynienia z pijacką bójką, ratowaniem noworodka, uszkodzeniem kręgosłupa, agresją i histerią oraz poparzeniami. Na jednej stacji był grill, a na innej wypadek samochodowy – wymienia sekretarz świdnickiego PCK.

Uczestnicy mistrzostw sprawdzali również swoją wiedzę w teorii. Pytania zadawali im ratownicy medyczni, przedstawiciele policji i straży miejskiej.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna B z II Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy. Drugie miejsce również przypadło uczniom „Dwójki”, czyli drużynie A. Z kolei na trzecim miejscu znalazła się drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy.

Najlepsi w nagrodę będą reprezentowali OR PCK w Świdnicy na Dolnośląskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbędą się już w maju, również w Świdnicy.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

  • relacja i zdjęcia z tej imprezy w poniedziałkowym papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *