Matka Boża Świdnicka ukoronowana! (DUŻO ZDJĘĆ)

W rocznicę 100-lecia objawień fatimskich w diecezji świdnickiej dokonano koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej. Legat papieski ks. kard. Zenon Grocholewski nałożył na katedralny obraz korony papieskie. W uroczystościach uczestniczyło dziewięciu biskupów, ponad stu kapłanów i tysiące wiernych.

Koronacja obrazu Matki Bożej Świdnickiej odbyła się dzisiaj w sobotę 13 maja w katedrze świdnickiej. Przewodniczył jej polskojęzyczny wysłannik ks. kard. Zenon Grocholewski. – Świat jest chory – pełen cierpienia, głodu, łez, nieokiełznanej seksualności, wojen, chorób i śmierci ogromnej ilości ludzi – mówił w homilii kard. Zenon Grocholewski i dodał, że Chrystus przyszedł, aby nas wyzwolić od tego stanu rzeczy.  – Świat byłby inny, nie byłoby takich nienawiści, gdyby przyjąć jego Ewangelię.

Legat papieski podkreślał, że Matka Boża Uzdrowienia Chorych chce tego samego, co Chrystus.  – Naszego uzdrowienia duchowego i wyzwolenia z grzechu. Niech sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w świdnickiej katedrze będzie miejscem, w którym z coraz większą wiarą i ufnością będziemy się modlić o zdrowie. Błagajmy Matkę Bożą, by wstawiała się u progu bożego o uzdrowienie moralne dzisiejszego świata – dodał, a następnie w towarzystwie biskupa świdnickiego Ignacego Deca dokonał koronacji obrazu.

Ks. kard. Zenon Grocholewski nałożył najpierw Jezusowi, a później Maryi poświęcone korony. Ich autorem i wykonawcą jest Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska, którego korzenie rodzinne wywodzą się z diecezji świdnickiej. Korony są srebrne, pokryte grubą warstwą złota i posiadają szlachetne kamienie ofiarowane przez wiernych z diecezji. Z kolei suknia jest wykonana z jaspisu cesarskiego, stanowiąc jasną barwę szaty Matki Bożej oraz z naturalnego kamienia koralowego. W dolnej części szaty, jest wykorzystany kamień z groty św. Michała Archanioła z Monte Sant Angelo z Włoch, symbolizując walkę św. Michała Archanioła z szatanem. Szczególnym wotem, który ofiarował artysta z Gdańska dla szaty Matki Bożej, jest meteoryt księżycowy zbadany przez NASA, znajdujący się w części księżyca u stóp Matki Bożej.

Po akcie koronacji tłumnie zebrani w katedrze goście, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kapłani oraz wszyscy wierni głośno i wzniośle odśpiewali „Pod Twoją obronę”.

Na początku uroczystości biskup świdnicki Ignacy Dec zaznaczył, że to historyczne wydarzenie.  – Poprzez koronację chcemy Maryi podziękować za wielowiekową opiekę nad tym miastem, a od 13 lat za opiekę nad diecezją świdnicką. Przez ten akt dziękujemy Maryi za wszystkie łaski wyproszone przez wiernych w świdnickiej świątyni, szczególnie za liczne cudowne uzdrowienia, które są odnotowane w księgach archiwalnych tutejszej parafii. W geście koronacji chcemy także zawierzyć Maryi naszą przyszłość – mówił bp Ignacy Dec.

Na koniec wręczono papieskie medale. Srebrne otrzymali bp Ignacy Dec oraz autor koron i sukni dla obrazu Matki Bożej Świdnickiej Mariusz Drapikowski. Brązowe medale otrzymali: bp pomocniczy Adam Bałabuch, były proboszcz katedry ks. prał. Jan Bagiński, obecny proboszcz ks. prał. Piotr Śliwka oraz kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. prał. Stanisław Chomiak.

Przed koronacją w katedrze świdnickiej odbył się wzniosły koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a po nim na placu swój popis dali sygnaliści myśliwscy. Na placu przed katedrą wierni mogli również kupić okolicznościowe materiały promocyjne.

Więcej o koronacji http://ws-24.pl/koronacja-maryi-to-bedzie-historyczne-wydarzenie-szczegoly-program/

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Wiadomości Świdnickie

Napisz do autora beatafigurna@swidnickie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *