Mariusz Kędzierski z nagrodą kulturalną Silesia

W auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, a jednym z jej punktów była podniosła ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody kulturalnej „Silesia”, przyznawanej wybitnym artystom za rozsławianie naszego regionu w Polsce i w świecie. W tym roku owo zaszczytne wyróżnienie trafiło do absolwenta  II L.O. – Mariusza Kędzierskiego, grafika, którego prace wystawiane są w galeriach całego świata, zaś jako doskonały mówca motywacyjny znany jest i chętnie słuchany przez ludzi różnych narodowości.

Skromny i zawsze uśmiechnięty rysownik odebrał od marszałka Cezarego Przybylskiego i przedstawicieli Prezydium Sejmiku gratulacje, dyplom oraz kosz kwiatów, po czym pięknie podziękował za wyróżnienie, zwracając uwagę na fakt, iż jest pierwszą osobą niepełnosprawną uhonorowaną nagrodą „Silesia”, a ponadto zauważył, że jest jednym z najmłodszych jej laureatów. Dowcipnie też podkreślił, że za jego sukcesami i dostrzeżeniem jego dokonań stoją kobiety i mężczyźni, których napotykał na swojej drodze, toteż w szczególny sposób podziękował kibicującym mu na różnych etapach swojego życia: Mamie, Wychowawczyni – Marioli Mackiewicz, a także dyrektorowi II LO w Świdnicy i radnemu wojewódzkiemu – Jackowi Iwanczowi, który zgłosił jego kandydaturę do kapituły konkursowej.

Laureat zebrał wiele wyrazów uznania od przybyłych gości, min. od biskupa Waldemara Pytla, który zachwycił się jego talentem. Mariusz planuje kolejne wystawy i doskonalenie swoich umiejętności, w czym finansowy aspekt nagrody wydatnie mu pomoże. A więc grafik planuje już podróż do Miami, a niedawno odwiedził Tajwan, gdzie wiceprezydent tego wyspiarskiego kraju Tsai Ing-wen (pierwsza kobieta sprawująca ten urząd na Tajwanie) ze szczególną atencją odniosła się do walorów twórczości i działalności społecznej polskiego artysty.  Sesję uświetnił film dokumentalny w reż. Macieja Żurawskiego pt. „Szklane domy pani Zosi”, którego bohaterka Zofia Teliga-Mertens odebrała nagrodę CIVI HONORARIO za pomoc udzielaną obywatelom polskim mieszkającym w Kazachstanie, a osiedlającym się w Polsce, w tzw. Kresówce.

(opr)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *