Advertisement
Aktualności, Polecamy, Świdnica

Lekcja o baroku

Co roku klasy II z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy mają niepowtarzalną okazję, by wejść w klimat świdnickiej enklawy luterańskiej, co służy podsumowaniu w niekonwencjonalny sposób wiedzy o epoce baroku.

W tym roku pod lipami, a za murem enklawy, znalazła się klasa II a pod opieką Marioli MackiewiczMirosława Grzyla, by chłonąć nastrój magicznego miejsca. Na placu Pokoju można usłyszeć o historycznych uwarunkowaniach powstania perły architektonicznej, jaką jest świątynia p.w. Św. Trójcy, obejrzeć epitafia na nekropolii tysiąca grobów, posłuchać muzyki organowej, zwiedzić wystawę, obejrzeć Biblie sprzed 300 lat, dowiedzieć się o dokonaniach Marcina Lutra. Można też sprawdzić, gdzie chowali się szpiedzy podsłuchujący kazań u ewangelików.

Wycieczkę wzbogaciła wizyta w dzwonnicy, w której swą pracownię ma Jacek Sikora, absolwent szkoły. Artysta malarz ciekawie opowiadał nie tylko o swych dziełach, lecz także o swej zawiłej i pouczającej drodze życiowej. Z kolei Maria Dembowska, również uczennica „dwójki”, snuła piękne opowieści o muzealnych eksponatach, które związane są z historią Kościoła Pokoju.

Jak sami uczniowie podsumowują wycieczkę do Kościoła Pokoju? – W dzwonnicy swoją pracownię ma p. Jacek Sikora, absolwent II LO, którego dzieła podziwiałam, bo sama niedawno zaczęłam rysować – mówi Agnieszka Balant. – Mieliśmy okazję zadać p. Jackowi pytania i posłuchać o przygodach, które spotkały tę niespokojną, artystyczną duszę. Malarz podkreślał, jak inspirująca jest dla niego przestrzeń wokół Kościoła Pokoju”. Z kolei Krystian Kudela opowiada, że wycieczka była miłą odmianą lekcji, bo idealnie ukazała nam klimat epoki. Był to mój pierwszy raz w Kościele Pokoju, ale jestem tak zachwycony tym miejscem, że na pewno nie był to ostatni raz. Na pewno prywatnie już wybiorę się na koncert organowy…

(opr.)

9 października 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *