Lekcja o baroku

Co roku klasy II z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy mają niepowtarzalną okazję, by wejść w klimat świdnickiej enklawy luterańskiej, co służy podsumowaniu w niekonwencjonalny sposób wiedzy o epoce baroku.

W tym roku pod lipami, a za murem enklawy, znalazła się klasa II a pod opieką Marioli MackiewiczMirosława Grzyla, by chłonąć nastrój magicznego miejsca. Na placu Pokoju można usłyszeć o historycznych uwarunkowaniach powstania perły architektonicznej, jaką jest świątynia p.w. Św. Trójcy, obejrzeć epitafia na nekropolii tysiąca grobów, posłuchać muzyki organowej, zwiedzić wystawę, obejrzeć Biblie sprzed 300 lat, dowiedzieć się o dokonaniach Marcina Lutra. Można też sprawdzić, gdzie chowali się szpiedzy podsłuchujący kazań u ewangelików.

Wycieczkę wzbogaciła wizyta w dzwonnicy, w której swą pracownię ma Jacek Sikora, absolwent szkoły. Artysta malarz ciekawie opowiadał nie tylko o swych dziełach, lecz także o swej zawiłej i pouczającej drodze życiowej. Z kolei Maria Dembowska, również uczennica „dwójki”, snuła piękne opowieści o muzealnych eksponatach, które związane są z historią Kościoła Pokoju.

Jak sami uczniowie podsumowują wycieczkę do Kościoła Pokoju? – W dzwonnicy swoją pracownię ma p. Jacek Sikora, absolwent II LO, którego dzieła podziwiałam, bo sama niedawno zaczęłam rysować – mówi Agnieszka Balant. – Mieliśmy okazję zadać p. Jackowi pytania i posłuchać o przygodach, które spotkały tę niespokojną, artystyczną duszę. Malarz podkreślał, jak inspirująca jest dla niego przestrzeń wokół Kościoła Pokoju”. Z kolei Krystian Kudela opowiada, że wycieczka była miłą odmianą lekcji, bo idealnie ukazała nam klimat epoki. Był to mój pierwszy raz w Kościele Pokoju, ale jestem tak zachwycony tym miejscem, że na pewno nie był to ostatni raz. Na pewno prywatnie już wybiorę się na koncert organowy…

(opr.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *