Lekcja historii w SP nr 8

 

W piątek 19 czerwca w auli Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy odbyło się II Sympozjum na Temat Patriotyzmu i Kresów Południowo-Wschodnich „Poległym w walce o nasze Kresy”, które honorową obecnością zaszczycili: pani Helena Kopacka, pan Karol Liwirski oraz pan Antoni Jadach – przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich; pan Tadeusz Niedzielski – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz członkowie rodzin uczniów SP 8.

 

W piątek 19 czerwca w auli Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy odbyło się II Sympozjum na Temat Patriotyzmu i Kresów Południowo-Wschodnich „Poległym w walce o nasze Kresy”, które honorową obecnością zaszczycili: pani Helena Kopacka, pan Karol Liwirski oraz pan Antoni Jadach – przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich; pan Tadeusz Niedzielski – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz członkowie rodzin uczniów SP 8.

Główne cele spotkania to m.in. umacnianie więzi międzypokoleniowych, uwrażliwienie młodego pokolenia na piękno poezji patriotycznej oraz podsumowanie działań wolontaryjnych uczniów SP 8 w Świdnicy realizowanych w ramach współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Ważnym momentem okazała się promocja książki nt. Kresów -„Poległym w walce o nasze Kresy” – stanowiącej debiut literacki i wydawniczy uczennic z kl. 6 c: Julii Chruścik, Zuzanny Czernickiej, Aleksandry Pająk i Anny Wojtusiak. Dziewczęta opowiedziały wszystkim zebranym o tym, z jakiego powodu i dla kogo postanowiły stworzyć opowieść o Kresach. W swoim wystąpieniu zwróciły uwagę na fakt, jak ważny jest obecnie przykład szczerego patriotyzmu i szacunku dla najwyższych wartości, w tym rodziny. Przeczytały fragment podziękowań, które zamieściły w swojej publikacji: „Kiedy porządkowałyśmy tereny wokół pomników, brałyśmy udział w akcjach charytatywnych, na przykład w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” oraz uczestniczyłyśmy w galach wolontariatu, w naszych sercach pojawiły się ziarenka miłości do ojczyzny, które w miarę, jak dorastałyśmy, kiełkowały. Teraz, gdy opuszczamy naszą szkołę, patriotyzm to już nie ziarenka, lecz całkiem duże rośliny.

Od kilku lat Ósemkowicze spotykają się z panem Liwirskim i wspólnie dbają o utrzymanie porządku przy pomnikach i pamiątkowych obeliskach na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej. Wspierają akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” mającą na celu odrestaurowanie polskich nekropolii znajdujących się za wschodnia granicą.. W obecnym roku szkolnym sztandar Ósemki został odznaczony Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Piątkowe spotkanie stanowiło więc znakomitą okazję do zaprezentowania wiedzy naszych uczniów o Kresach Wschodnich.

Po uroczystym przywitaniu wszystkich zebranych przez panią Dyrektor Szkoły – Małgorzatę Gryń-Chlebicką uczennice kl. 6 b: Sylwia Borkowska i Sandra Suchojad, posługując się multimedialnymi środkami przekazu, omówiły szczegóły dotychczasowej współpracy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich ze społecznością SP 8. Zapewniły, że współpraca ta jest lekcją potrzebną wszystkim, którym poczucie odpowiedzialności za ojczyznę i pamięć o tych, którzy za nią zginęli, nie są obojętne. Lekcją, która uczy poświęcenia i kształtowania pięknego charakteru, a także sprawia, że historią oraz kulturą Kresów interesuje się też najmłodsze pokolenie Polaków..

Dowodem tych słów było wystąpienie absolwentki Ósemki – Barbary Szpilki – która jako najmłodsza wolontariuszka, tuż po ukończeniu szkoły podstawowej, wraz z grupą wolontariuszy wyjechała na Wschód porządkować polskie nekropolie, sprzątać groby naszych przodków. Barbara opowiedziała o tej wyprawie i pokazała zdjęcia dokumentujące, jak wyglądały groby przed przybyciem polskich wolontariuszy, a jak po ich misji wolontaryjnej.

Uczestnikom spotkania wielu wzruszeń dostarczyła projekcja filmu „Nasze Kresy”, w którym udział wzięli uczniowie SP 8 wraz z członkami rodziny. O naszych Kresach rozmawiali: Fabian Malak z kl. 4 d z ciocią – Józefą Strzyżewską, Jakub Matkowski z kl. 6 c z babcią – Marią Matkowską oraz Marcin Kardasz z kl. 6 c z prababcią – Janiną Kardasz i z dziadkiem – Czesławem Kardaszem.

Historia Kresów została również zapisana na kartach poezji. Wiersze o tematyce kresowej i patriotycznej recytowały: Sandra Suchojad – „Sen o kraju”, Sylwia Borkowska – „Nad Wołyniem”, Julia Doruch – „Kresy”, Marta Luterek – „Tęsknota za Lwowem” i Hanna Szalecka – „Powrót”.

W dalszej części spotkania goście odpowiadali na pytania dzieci. Nie kryjąc wzruszenia, wyrazili też wielki podziw dla talentu uczniów i pogratulował im wspaniałych występów. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe podziękowania oraz książki autorstwa uczennic SP 8 i obejrzeli wystawę „Biblioteczka Młodego Patrioty”, której eksponaty stanowią książki o tematyce historycznej i patriotycznej dostępne w bibliotece szkolnej.

(SP nr 8)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *