Las posadzony (FOTO)

foto 13

foto 13Około trzema tysiącami buków i na dokładkę pięcioma czereśniami ptasimi zalesiono teren w Leśnictwie Bojanice dzisiaj w ramach czwartej edycji akcji sadzenia lasu organizowanej przez Nadleśnictwo Świdnica. Ramię w ramię nowy las tworzyli samorządowcy, politycy, leśnicy, służby mundurowe, duchowni z biskupem na czele i przedstawiciele mediów.

Około trzema tysiącami buków i na dokładkę pięcioma czereśniami ptasimi zalesiono teren w Leśnictwie Bojanice dzisiaj w ramach czwartej edycji akcji sadzenia lasu organizowanej przez Nadleśnictwo Świdnica. Ramię w ramię nowy las tworzyli samorządowcy, politycy, leśnicy, służby mundurowe, duchowni z biskupem na czele i przedstawiciele mediów.foto 11

„Działając na podstawie Miłości do Lasu oraz z ramienia wszechobecnej Przyrody dokonał/a posadzenia 70 sadzonek na 70—lecie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu w Leśnictwie Bojanice 263 i” – takiej treści dokument otrzymał każdy uczestnik happeningu, który dołożył swoją cegiełkę do tegorocznej akcji. – Wszystko zaczęło się cztery lata temu, gdy starosta Zygmunt Worsa budował łącznik i musiał odtworzyć część lasu. Wtedy sadziliśmy las nad Jeziorem Mietkowskim i zrodził się pomysł, żeby kontynuować akcję w kolejnych latach – tłumaczy nadleśniczy Jan Dzięcielski.

W tym roku z zaproszenia do wzięcia udziału w akcji skorzystało blisko sto osób – parlamentarzyści, samorządowcy, leśnicy, policjanci, strażacy, leśnicy i dziennikarze.

Oprócz buków, które sadziliśmy w miejscu, gdzie był las świerkowy posadziliśmy również pięć czereśni ptasich. To gatunek pomocniczy, służebny, tak jak służebna jest praca służb mundurowych, samorządowców czy dziennikarzy – tłumaczy Dzięcielski.

Na Dolnym Śląsku systematycznie przybywa lasów. – W 1945 roku, gdy przejmowaliśmy ten teren zalesienie Dolnego Śląska wynosiło 20 proc. Dzisiaj zbliżamy się już do 30 proc. – tłumaczy Grzegorz Pietruńko, dyrektor e Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Happening uświetnił działający w Nadleśnictwie zespół „Muflonowe Rogi”, a zwieńczył poczęstunek na łonie natury – w bazie szkółki leśnej w Bojanicach.

(ram), foto Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150421las{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *