Kudowa nabiera blasku

KUDOWA

KUDOWAKUDOWA-ZDRÓJ. Dobiega końca odnowa Parku Zdrojowego w Kudowie-Zdroju.

Dobiega końca odnowa Parku Zdrojowego w Kudowie-Zdroju.

Prace nad przywróceniem mu wyglądu z początku XX wieku rozpoczęto jeszcze w 2002 roku. Od 2009 r. gmina kontynuuje te działania, korzystając z dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Wielki finał zaplanowano na listopad tego roku. „Rewaloryzacja Zabytkowego Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju – Etap III”, bo taką nazwę nosi projekt, kosztuje prawie 4,5 miliona złotych, z czego 3,1 miliona złotych to dofinansowanie z pieniędzy unijnych.

– W ubiegłym roku dawny blask odzyskała m.in. zabytkowa fontanna, zbudowaliśmy też oświetlony plac zabaw dla dzieci – opisuje postępy prac Jacek Kowalczyk, inspektor ds. funduszy unijnych w Urzędzie Miejskim w Kudowie. – Powstał ogród „muzyczny” z podporami pod pnącza w kształcie instrumentów muzycznych: harfy, fortepianu i kontrabasu. Jest też pulpit dyrygenta. A kompozycje rabat kwiatowych tworzą tło przypominające scenę.

Wśród zadań przewidzianych na bieżący rok znalazła się modernizacja muszli koncertowej i ujęcia źródła wody mineralnej „Pająk”. Efektowne kolorowe podświetlenie otrzymał m.in. centralny plac Parku, secesyjna Hala Spacerowa i stylizowane bramy przy głównej alei oraz wspomniana już muszla koncertowa i fontanna. Iluminacje ozdobiły nawet buk czerwonolistny – pomnik przyrody rosnący w Parku. Przy upiększaniu parku nie zapomniano też o sprawach praktycznych, jak remont toalet z ich przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych.

Foto: Konrad Buss
źródło:www.rpo.dolnyslask.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *