Krzyżowa-Music: z ograniczeniami, wstęp bezpłatny

-Bardzo cieszymy się, że – mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music odbędzie się już po raz szósty. Zapraszamy na koncerty do Krzyżowej, Świdnicy, Szczawna-Zdroju i Grodziszcza – mówią organizatorzy Krzyżowa-Music. W tym roku 38 muzyków z całego świata zaprezentuje owoce swoich intensywnych prób nad 40 utworami kameralnymi na 12 koncertach. Następnie wybrana grupa muzyków zagości w Warszawie i na festiwalu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Czołowi międzynarodowi kameraliści w Krzyżowej

Oprócz skrzypaczki Viviane Hagner, mistrzowie jej zawodu, tzw. „Seniorzy”, ponownie zagrają muzykę na równi z międzynarodowymi młodymi talentami, „Juniorami”. Oprócz Viviane Hagner wśród tegorocznych Seniorów będą m.in.: skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne (koncertmistrz Polskiej Orkiestry Radiowej), jako Mentor Agata Szymczewska (Szymanowski Quartet) i skrzypaczka Erika Geldsetzer (Fauré Quartet), a także wiolonczelista Gustav Rivinius (laureat Nagrody Czajkowskiego), Mikayel Hakhnazaryan (Kuss Quartet) i Eckart Runge (Artemis Quartet), altowiolista Volker Jacobsen (Artemis Quartet), szwajcarski klarnecista Reto Bieri, włoski pianista Andrea Lucchesini i ormiańska pianistka Lilit Grigoryan.

Sympozja naukowe

Krzyżowa to europejskie miejsce z niemiecką i polską historią oraz międzynarodowe centrum spotkań młodzieży. Symbolizuje porozumienie i pojednanie. Zainspirowani tymi wartościami uczestnicy Krzyżowa-Music wezmą udział w dwóch sympozjach naukowych dotyczących solidarności w czasach pandemii z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność” oraz wpływu kryzysu na sztukę i kulturę.

Zasady ogólnego bezpieczeństwa

Zdrowie i bezpieczeństwo uczestników i widzów festiwalu jest najważniejsze. Stąd regularne badania testowe pod kontem koronawirusa uczestników, a także długoterminowych zarejestrowanych gości, przed i po przyjeździe.

Wśród widzów koncertów będą mogły znaleźć się jednak  także osoby, którzy nie będą objęte testami w ramach festiwalu. W tym celu konieczna jest rejestracja imienna z późniejszym potwierdzeniem. Takie osoby obowiązywać będą wytyczne władz sanitarnych.

Wstęp na koncerty

Wszystkie koncerty w ramach Festiwalu Krzyżowa-Music są w tym roku bezpłatne. Jednak aby uczestniczyć w którymkolwiek z nich, należy przesłać mailowo na adres:  paulina.schmid@krzyzowa-music.eu informację z datą i godziną koncertu, w którym chcą Państwo uczestniczyć. Obowiązkowe jest również podanie w mailu następujących informacji: nazwisko, imię, numer telefonu (w miarę możliwości numer telefonu komórkowego) i adres zamieszkania. Otrzymają Państwo potwierdzenie e-mailem, które będzie upoważniało do wstępu. Ten e-mail będzie również zawierał wszystkie instrukcje dotyczące środków ostrożności oraz sposobu zachowywania się przed, w trakcie i po koncercie. Wstęp na koncert jest możliwy tylko po okazaniu wiadomości zwrotnej.

Plan koncertów i sympozjów:

  • 18.08.2020, godz. 19.30 – Sympozjum historyczne poświęcone zagadnieniom związanym z kształtowaniem roli artystów w społeczeństwie, ich wpływom na upowszechnianie i kreowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa narodowego, popularyzacji twórczości Fryderyka Chopina oraz poszukiwaniu tożsamości europejskiej
  • 20.08.2020, godz. 18.00 – Koncert otwarcia w Krzyżowej – scena open air
  • 21.08.2020, godz. 19.00 – Koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy
  • 22.08.2020, godz. 18:00 i godz. 21.00 – Koncert w kościele parafialnym św. Anny w Grodziszczu
  • 23.08.2020, godz. 18:00 i godz. 21.00 – Koncert w Krzyżowej
  • 25.08.2020, godz. 19.30 – Sympozjum historyczne poświęcone procesom demokratycznym, jakie zachodziły w Polsce i Europie po 1945 r., ze szczególnym uwzględnieniem powstania Solidarności oraz ludzi z nią związanych
  • 27.08.2020, godz. 18.00 – Koncert w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju
  • 28.08.2020, godz. 18:00 i godz. 21.00 – koncert w Krzyżowej
  • 29.08.2020, godz. 18:00 i godz. 21.00 – koncert w Krzyżowej
  • 30.08.2020, godz. 18.00 – koncert zamknięcia w Krzyżowej – scena open air

Wstęp wolny nie dotyczy koncertu otwarcia i zamknięcia, w których wezmą udział tylko osoby z zaproszeniami. Oba koncerty są zamknięte dla osób z zewnątrz.

HISTORIA FESTIWALU

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa – Music odbywa się w Krzyżowej cyklicznie od 2015 r. Dyrektorem artystycznym jest światowej sławy niemiecka skrzypaczka Viviane Hagner, a dyrektorem generalnym – Matthias von Hülsen, członek Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, założyciel i wieloletni dyrektor Festiwalu Meklemburgii-Pomorza. Pomysł na organizację Krzyżowa-Music zrodził się za sprawą koncertującej na całym świecie skrzypaczki Viviane Hagner. Jako wielokrotna uczestniczka legendarnego festiwalu muzyki kameralnej Marlboro Music dostrzegła ona drzemiący w Krzyżowej potencjał,
by gościć podobny festiwal w Europie. Marlboro Music zostało założone przez muzyków, którzy zmuszeni byli opuścić Europę ze względu na prześladowania nazistów. Krzyżowa była z kolei ważnym miejscem oporu przeciwko reżimowi Hitlera i zyskała rozgłos jako miejsce polsko-niemieckiego pojednania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *