Krzysztof Zapart znów na piątkę!

Świdniczanin Krzysztof Zapart po raz drugi w karierze wziął udział w najbardziej prestiżowych zawodach balonowych na świecie – Pucharze Gordon Bennetta. Wylądowali w okolicy Ostrowi Mazowieckiej. Dystans 1972,24 km dał mu piąte miejsce, tak jak przed rokiem. Wygrali Szwajcarzy.

Było wspaniale. Dziękujemy Wam!!! Wszystkim którzy nas wspierali, pomagali, naszemu zespołowi oraz naszym Wielkim kibicom – pisze Krzysztof Zapart na swoim koncie na facebooku.

W tym roku Zapart leciał wraz z Bazylim Dawidziukiem. „Nasza” załoga walczyła niezwykle ambitnie i niemal do samego końca liczyła się w walce o zwycięstwo lub miejsce na podium. W tym roku jeszcze się nie udało, ale godnym odnotowania jest fakt, że przed rokiem Zapart i jego ówczesny partner z zespołu Mateusz Rękas przelecieli 1136,82 km. W tym roku udało się pokonać prawie dwa razy dłuższy dystans!

Balonowa elita wzbiła się w powietrze 29 sierpnia we Francji. Wiatry pokierowały część stawki nad terytorium Polski. Lądowali tutaj nie tylko Zapart z Dawidiukiem, ale także zwycięzcy – Szwajcarzy Kurt Frieden i Pascal Witpraechtiger. Oni lądowali w okolicach Jaczna w województwie podlaskim, ok. 12 km od granicy z Białorusią. Na dalszy lot nie pozwalały zawodnikom przepisy – nie zostali oni wpuszczeni do przestrzeni powietrznej ani Białorusi, ani Ukrainy. Wiatr nie pozwalał obrać innego kierunku.

Ich jedyną szansą było kierowanie się w stronę Litwy, ale nie było sprzyjającego wiatru, więc trzeba było lądować. Zwycięzcy pokonali 2080,79 km. Drugie miejsce zajęli ubiegłoroczni triumfatorzy: Wilhelm Eimers i Matthias Zenge z Niemiec.

Na dziesiątym miejscu z wynikiem 852,39 km została sklasyfikowana druga polska załoga: Mateusz Rękas, Jacek Bogdasiński.

Pierwszą edycję zmagań Pucharu Gordona Bennetta rozegrano w Paryżu w 1906 roku. Zawody polegają na przeleceniu jak największego dystansu od miejsca startu.