„Kościół Pokoju jakiego nie znamy”
Ruszają „Świdnickie spotkania z turystyką, historią i kulturą”.
fot. (Beata Figurna-Garbiec)
1 grudnia o godzinie 17.00 zapraszamy do sali cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy na wykład „Kościół Pokoju jakiego nie znamy. Historia i wyposażenie”, który wygłosi świdnicki historyk, badacz historii Śląska – Sobiesław Nowotny. Prelekcja ta, połączona z prezentacją multimedialną, otwiera przygotowany przez Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy we współpracy z jednostkami miejskimi i organizacjami pozarządowymi cykl pt. „Świdnickie spotkania z turystyką, historią i kulturą”.
W jego ramach realizowane będą wpisujące się w „Strategie rozwoju turystyki Świdnicy na lata 2016-2026” działania z zakresu edukacji turystycznej i regionalnej, wśród których znajdą się m.in. prezentacje, wykłady i panele dyskusyjne dotyczące historii naszego miasta, turystyki, kultury, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także warsztaty.
– Turystyka jest zjawiskiem interdyscyplinarnym, łączy w sobie niemalże wszystkie dziedziny życia społeczno – ekonomicznego. Wpływ na jej rozwój mają nie tylko zabytki i atrakcje znajdujące się w mieście, ale również obszary takie jak m.in. kultura, sport, zdrowie, infrastruktura, transport, bezpieczeństwo, zdrowie, biznes, natura czy historia, które ważne są dla odwiedzających jak i dla mieszkańców. Także sami mieszkańcy oraz ich wiedza o mieście, w którym przyszło im żyć, znajomość jego historii, mają olbrzymi wpływ na rozwój lokalnej turystyki. Podczas tych spotkań chcemy świdniczanom w sposób przystępny przybliżyć pewne mechanizmy, które składają się na turystykę i jej rozwój. Wytłumaczyć, co wspólnie i przy użyciu jakich narzędzi możemy osiągnąć, a także udowodnić, że wyposażeni w wiedzę o historii miasta, kochający je bezgranicznie stają się jego ambasadorami i zarówno bezpośrednio jak i pośrednio mogą czerpać zyski z turystyki. Dlatego wszystkich świdniczan i mieszkańców okolic serdecznie zapraszam do naszych spotkań, w trakcie których wzajemnie poedukujemy się regionalnie. Będzie okazja, nie tylko poznać historię Świdnicy ale także podyskutować o niej, o tym, kto i kiedy ją przekłamuje i zrozumieć jakie znaczenie ma ona dla turystyki – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki i inicjator cyklu.
W ramach cyklu zaplanowano 12 spotkań, które realizowane będą wspólnie z instytucjami miejskimi oraz działającymi w Świdnicy organizacjami pozarządowymi. Pierwsze odbędzie się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej – już za tydzień.