Kolejne zmiany. Maski obowiązkowe.

Od przeszłego czwartku obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Do 19 kwietnia zamknięte galerie handlowe, kina, teatry oraz zakłady usługowe.

– Mamy ponad 5300 osób które zachorowały. Minionej dobry wykonano ponad 8200 testów. Gdyby nie restrykcje i kwarantanna narodowa było 20 czy 40 tysięcy chorych. Sytuacja byłaby taka, jak we Włoszech. Gdyby restrykcje zostały poluźnione, a święta spędzilibyśmy tak jak wcześniej, za miesiąc było kilkadziesiąt tysięcy osób chorych więcej. A to oznaczałoby, że kilkaset osób z tej grupy, by zmarło – mówił przed chwilą na specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia. Jak dodał  od przyszłego czwartku trzeba zakrywać nos i usta w miejscach publicznych. Można to robić za pomocą maseczek lub materiałów własnych – chustki czy szalika. Do odwołania natomiast obowiązują ograniczenia dotyczące imprez masowych.

Jak poinformował minister edukacji narodowej egzaminy maturalne i ośmioklasistów zostają przesunięte. Dariusz Piontkowski zapowiedział, że  nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu, a bardziej jego drugiej połowie. – Informacje o nowych terminach będą podane co najmniej na trzy tygodnie wcześniej – dodał. Podczas dzisiejszej konferencji poinformowano również, że na kolejne dwa tygodnie – do 26 kwietnia – przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy będą musieli zostać w domu z najmłodszymi dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *