Kenijczycy znów najszybsi (FOTO)

Tak jak rok i dwa lata temu, także i w tym roku reprezentanci Kenii zdominowali RST Półmaraton Świdnicki. Goście z Afryki zajęli pięć pierwszych miejsc wśród panów i trzy wśród pań. Trzecia edycja największej świdnickiej imprezy biegowej przebiegła też pod znakiem rekordu frekwencji, znakomitej pogody i sympatycznej zabawy wśród tłumów kibiców wokół trasy.

Listopadowa aura była była wyjątkowo łaskawa. Bezwietrzna, słoneczna aura i 11 stopni ciepła pozwoliły wielu biegaczom wybiegać życiowe rezultaty. Rekord trasy jednak nie padł, bo Kenijczycy tym razem nie musieli pobiec aż tak szybko. Zwyciężył, tak jak przed rokiem Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (1:04,07). Drugi był Abel Kibet Rop (1:05,19), a trzeci Cherutich Nelson Kipkobei (1:07,13). Najlepszy z białych był wałbrzyszanin Piotr Holly. Czas 1:15,12 dał mu szóstą lokatę. Szesnaste i osiemnaste miejsce w klasyfikacji open zajęli odpowiednio: najlepszy biegacz z powiatu świdnickiego – Krzysztof Okrzesik z Lutomi (1:19,59) oraz najlepszy świdniczanin – Damian Cabaj (1:20,18).

Podium w klasyfikacji pań też obsadziły Kenijki. Wygrała Oigo Christina Moraa (1:17,59), przed Barsosio Stellah Jepngetich (1;18,07) i Cherono Koech Rebby (1:18,28). Piąta była najlepsza z Polek – świdniczanka Halina Szczęsna-Radzikowska (1:27,12).

Do mety dobiegła rekordowa grupa 1422 biegaczy i biegaczek. W „Dzikiej Piątce” – biegu na dystansie 5 km triumfowali: pięciokrotna mistrzyni Polski na średnich dystansach Sylwia Ejdys-Tomaszewska (0:16,19) oraz Marek Leśnicki ze Stanowic (1:16,45). Ten bieg ukończyło 236 osób. Na wszystkich czekała na mecie prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, która wręczała pamiątkowe medale wraz z zastępcami Szymonem Chojnowskim i Markiem Suwalskim, wójt gminy wiejskiej Świdnica, Teresą Mazurek, wicestarostą świdnickim, a zarazem prezesem Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki, Zygmuntem Worsą, czy Danutą Pilarz-Małkiewicz prezes Wroactive – głównego organizatora biegu.

Biegom dla dorosłych towarzyszyły zawody dla dzieci. Tę cześć imprezy przygotowały Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy.