Katedra z relikwiami patrona

katedra

katedraKatedra Świdnicka, której patronują św. Stanisław oraz św. Wacław – otrzyma relikwie tego drugiego. Przypominamy, że w świątyni są już relikwie św. Stanisława, św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

 

Katedra Świdnicka, której patronują św. Stanisław oraz św. Wacław – otrzyma relikwie tego drugiego. Przypominamy, że w świątyni są już relikwie św. Stanisława, św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Święty Wacław to postać historyczna, czczona szeroko w kościele katolickim jako męczennik. Był patronem królestwa Czech, a XV wieku został ustanowiony też jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego. Urodził się ok .907 roku. Zginął – zabity przez brata i jego popleczników – w 929 roku. Choć są kronikarze, którzy datę śmierci księcia Wacława sytuują pomiędzy 935 a 936 rokiem. Doczesne szczątki tego świętego znajdują się w katedrze pw. świętych: Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze.katedra

Starania o relikwie św. Wacława zainicjował biskup Ignacy Dec, a pisemną prośbę do prymasa Czech, kardynała Dominika Duki – gospodarza katedry praskiej – wystosował w tej sprawie w listopadzie 2014 roku proboszcz katedry świdnickiej ks. prałat Piotr Śliwka.

O relikwie św. Wacława wystąpiliśmy ponieważ, nie ma ich w naszej katedrze i zapewne nigdy nie było, o czym świadczy pośrednio brak jakichkolwiek informacji w archiwach kościelnych przeglądanych specjalnie pod tym kątem – mówi rzecznik świdnickiej kurii, ks. Daniel Marcinkiewicz. – Od pierwszej chwili spotkaliśmy się z wielką przychylnością ks. kardynała Duki – kustosza relikwii św. Wacława w katedrze praskiej i mamy już jego pisemną zgodę na sprowadzenie relikwii naszego patrona do Świdnicy. Będą to tak zwane relikwie I stopnia z certyfikatem. Prawdopodobnie fragment kości świętego – wyjaśnia rzecznik.

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Wacława do katedry świdnickiej nastąpi 8 maja podczas dorocznego parafialnego odpustu, kiedy w szczególny sposób przypominani są patroni katedry. – Będzie to duże religijne wydarzenie nie tylko dla parafian, dla których katedra jest parafialnym kościołem, ale też dla wszystkich mieszkańców Świdnicy i całej Diecezji Świdnickiej – zauważa rzecznik kurii.

Na uroczystości przybędzie wielu dostojników kościelnych z kraju i zagranicy. – Prymas Czech ks. kardynał Dominik Duka z uwagi na wynikające z jego kalendarza liczne obowiązki w Pradze nie może być obecny w dniu, w którym przypadają świdnickie uroczystości, ale z pewnością przybędzie jego wysłannik. To historyczna chwila dla obu naszych sąsiadujących z sobą narodów – wyjaśnia ks. Daniel Marcinkiewicz.

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *