Jubileuszowy Dzień Godności (FOTO)

foto 18

foto 18Już po raz 15. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy zorganizowało Dzień Godności. Z tej okazji blisko 300 osób wyszło na ulice miasta i przeszło w marszu dumnie manifestując swoją godność i prawo do normalnego życia w społeczeństwa. Było hucznie, głośno i radośnie!

Już po raz 15. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy zorganizowało Dzień Godności. Z tej okazji blisko 300 osób wyszło na ulice miasta i przeszło w marszu dumnie manifestując swoją godność i prawo do normalnego życia w społeczeństwa. Było hucznie, głośno i radośnie!

foto 12

Dzisiaj punktualnie o godzinie 13.00 wszystkie osoby niepełnosprawne, ich rodzice, opiekunowie, władze powiatu, miasta, gminy, parlamentarzyści, uczniowie szkół, mieszkańcy miasta, pracodawcy, przyjaciele stowarzyszenia ze Świebodzic, Wałbrzycha, Jaskulina, Strzegomia, Dzierżoniowa i Żarowa oraz wszyscy sympatycy i zaproszeni goście w asyście policji, z aktorami Teatru Bezdomnego z Żarowa, a także z Orkiestrą Dętą z Żarowa oraz zespołem folklorystycznym „Olszaniacy” wyruszyli spod Urzędu Miejskiego w Świdnicy i przeszli 2,5 km w marszu ulicami Armii Krajowej, Wałbrzyską i Łukowa aż do świdnickiego Rynku. – Co to jest godność? To wielka wartość, którą dzisiaj ukazujemy poprzez naszą radość i uśmiech. Dzisiejszy dzień pokazuje naszych podopiecznych, jacy są zadowoleni z życia, weseli, bo mają mamę i tatę, swoich przyjaciół i terapeutów, mają dokąd pójść, albo do ośrodka albo na warsztaty terapii zajęciowej – mówiła Ewa Kowalska, przewodnicząca świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i zaznaczyła, że dzięki przychylności władz osiągnęli już bardzo dużo. Przypomnijmy, na rzecz PSOUU składają się cztery placówki: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Świdnicy, Środowiskowy Dom Samopomocy w Świdnicy, Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie i funkcjonujące od lipca 2014 r. Mieszkanie Treningowe. – To bardzo dużo, ale wciąż brakuje nam Zakładu Aktywności Zawodowej. To bardzo ważne rozwiązanie w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Bo co się dzieje z osobami niepełnosprawnymi, gdy zabraknie rodziców? Czy ktoś się tym interesuje oprócz nas? – pytała przewodnicząca.

Po oficjalnych przemówieniach z okazji jubileuszu w świdnickim Rynku odbył się happening. Można było uczestniczyć w rozmaitych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Były gry, zabawy, prezentacja rękodzieła, kroniki ze zdjęciami oraz odśpiewanie hymnu placówki. Nie zabrakło również 300 kolorowych balonów, które tradycyjnie poleciały w niebo z marzeniami podopiecznych. Coroczna impreza pod hasłem „Randez-vous de la Dignite – spotkanie z godnością” jest manifestacją o prawo do godnego życia, a także prośbą do ludzi zdrowych o szacunek. – Jesteśmy tacy sami. Z jedną malutką różnicą – osoby niepełnosprawne są dobre. Chcą pracować, chcą wychodzić do ludzi, a osoby zdrowe czasem nie potrafią tego docenić – mówiła Jadwiga Roniewska-Ciupiak, kierownik WTZ w Mokrzeszowie i apelowała do wszystkich: – Pomóżmy osobom niepełnosprawnym poznawać świat, rozwijać się i nauczymy się ich akceptować.

Beata Figurna-Garbiec, fot. Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150505godnosc{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *