Jest szansa na budowę parkingów

parkingi

 

parkingiMieszkańcy ulicy Bema nie mają gdzie zostawiać swoich samochodów i proszą o zajęcie się tematem brakujących miejsc parkingowych na os. Młodych. Sprawą zainteresował się radny Marcin Paluszek i jest duża szansa, że nowe parkingi w końcu powstaną.

Mieszkańcy ulicy Bema nie mają gdzie zostawiać swoich samochodów i proszą o zajęcie się tematem brakujących miejsc parkingowych na os. Młodych. Sprawą zainteresował się radny Marcin Paluszek i jest duża szansa, że nowe parkingi w końcu powstaną.

parkingi

Mamy dość dramatu pod domami

Miasto buduje stale nowe parkingi, ale ich brak pozostaje nadal dotkliwy. – Na os. Młodych jest dramat. Nie mamy miejsca, żeby zaparkować swój samochód – mówi pan Marek. – A za zaparkowanie w nieprawidłowych miejscach grozi mandat i często tak się zdarza, że wracając późno z pracy muszę zrobić kilka okrążeń, czekać aż się zwolni miejsce i wtedy dopiero mogę zaparkować. Mam tego dość! – dodaje stanowczo czytelnik.

Radny chce temu zapobiec

Marcin Paluszek, radny Rady Miejskiej w Świdnicy wystosował do władz pytanie, czy w perspektywie najbliższych dwóch lat planowana jest budowa większej ilości miejsc parkingowych w rejonie os. Młodych. Na początek chodzi o zbudowanie powierzchni parkingowej na miejscu części łąki pomiędzy blokami za budynkiem „Okrąglaka”, między ulicą Jasińskiego a Bema. Marek Suwalski, zastępca prezydenta Świdnicy przyznaje, że problem jest mu dobrze znany, ale niestety w tej okolicy oprócz terenów pasów drogowych, brak jest innych działek należących do Gminy Miasto Świdnica, na których by można wybudować parkingi. Jak zaznacza zastępca, miasto co roku buduje na os. Młodych nowe miejsca do parkowania. – Jednakże wyczerpują się tereny możliwe do zagospodarowania na cele parkingowe. Sytuacja taka właśnie jest w rejonie ul. Bema – informuje Marek Suwalski.

Problem leży gdzie indziej

Teren wskazany przez radnego jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy. – Wciąż oczekuję na reakcję i ustosunkowanie się do tego problemu przez spółdzielnię mieszkaniową. Po uzyskaniu odpowiedzi pisemnej w tym temacie planuję spotkanie z władzami spółdzielni – zapowiada Marcin Paluszek. – Największą barierą dla powstania nowych parkingów na osiedlu Młodych jest brak działek należących do Gminy Miasto Świdnica. Tereny te w ogromnej większości są własnością spółdzielni, dlatego kluczowe decyzje mogą podjąć tylko jej władze.

Jest szansa

Warto dodać, że obecnie Świdnica przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Młodych. Radny podkreśla fakt, że do przygotowywanego właśnie dokumentu obiecano mu włączyć uwagi, których celem ma być zmiana przeznaczenia terenu, tak aby spółdzielnia mogła na swoich terenach wykonywać inwestycje w postaci nowych parkingów. – Myślę, że jest ogromna szansa na powstanie nowych miejsc parkingowych, nie tylko w miejscu wskazanym przeze mnie. Trzeba pamiętać, że od 2011 roku obowiązuje w Świdnicy dokument pn. „Polityka parkingowa miasta Świdnicy”, który jasno określa miejsca, gdzie istnieje ogromny deficyt miejsc do parkowania, szczególnie dotyczy to osiedla Młodych – mówi Marcin Paluszek i dodaje: – Będę zabiegał o to, aby w tym roku znalazły się konkretne środki na realizację polityki parkingowej (istnieje do tego dobry klimat i wola zajęcia się tym tematem przez panią prezydent). Tak więc wciąż czekam na ustosunkowanie się władz spółdzielni do mojego pomysłu i liczę, że zostaną przedstawione konkrety dotyczące budowy nowych miejsc. 

Beata Figurna-Garbiec, fot. Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w numerze 6/2015 z 9 lutego 2015 r.  „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *