Jedyny taki dyplom na Dolnym Śląsku!

Gimnazjum nr 3 jako jedyne na Dolnym Śląsku zostało wyróżnione w Ogólnopolskim Tygodniu Karier 2014.

 

Gimnazjum nr 3 jako jedyne na Dolnym Śląsku zostało wyróżnione w Ogólnopolskim Tygodniu Karier 2014.

Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej wyróżniło Szkolny Ośrodek Karier działający w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy za przygotowanie i przeprowadzenie Ogólnopolskiego Tygodnia Karier pod hasłem „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?”. To szczególne wyróżnienie dla szkoły oraz doradcy zawodowego pani Renaty Jończyk, gdyż tylko trzy gimnazja z całego kraju zostały wyróżnione, a z Dolnego Śląska jedynie świdnickie.

– Gimnazjum nr 3 w Świdnicy im. gen. Mariusz Zaruskiego to szkoła sportowa, która kształci i wychowuje przyszłych mistrzów w trzech kluczowych dyscyplinach: piłce siatkowej, piłce ręcznej i piłce nożnej. Mimo bardzo wielu zajęć (10 godzin treningów tygodniowo) uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach zawodoznawczych. Nie dziwi zatem fakt, że pomysłów na tegoroczne OTK było wiele, udało się zrealizować je w całości – opowiada doradca Renata Jończyk.

Uczniowie szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Lutomi, zwiedzili Spółdzielnię Rolniczą, szukając odpowiedzi na pytanie: Czy na wsi istnieje rynek pracy? Uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych wraz z uczniami zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Lutomi, z którym wyjechali także na wspólną wycieczkę do Kudowy Zdroju „Śladami ginących zawodów”. Zwiedzili piekarnię pani Bieżyńskiej, a w ramach Festiwalu Nauki uczestniczyli w lekcji muzealnej „Rękodzieło papiernicze” na terenie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz w warsztatach „ I ty możesz zostać archeologiem” w Kamieńcu Ząbkowickim. O tym, co gimnazjalista powinien wiedzieć o rynku pracy opowiedzieli natomiast zaproszeni pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy, którzy odwiedzili gimnazjum także w ramach Tygodnia Karier.

Nie interesuje nas akcyjność, gdyż we współczesnym świecie liczy się umiejętność radzenia sobie w życiu, a zatem także na rynku pracy. Co tydzień uczestniczymy w zajęciach zawodoznawczych, podczas który odkrywamy nie tylko tajniki zawodów, ale także poznajemy ścieżki kariery zawodowej, system szkolnictwa, a przede wszystkim samych siebie. Zadajemy sobie pytanie, co chcemy robić w przyszłości, kim chcemy być- potwierdzają uczniowie.

OTK to doskonały sposób na przypomnienie i uświadomienie sobie jak ważne jest wspomaganie młodzieży w wyborze dalszej drogi edukacyjnej. Zajęcia zawodoznawcze na stałe powinny wpisać się w kalendarz obowiązkowych zajęć szkolnych na każdym szczeblu edukacji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *