Jak napisać CV i list motywacyjny?

Nie wiesz jak napisać Curiculum Vitae? „Wiadomości” Ci pomogą. Oto kilka praktycznych wskazówek, którą mogą się przydać przy pisaniu swojego życiorysu, tak by zainteresować przyszłego pracodawcę.

Pamiętajmy, że cokolwiek mamy napisać w CV, powinno być to zgodne z obowiązującymi zasadami. Od czego zaczynamy? Na początku podajemy swoje dane personalne, potem wykształcenie, ukończone szkolenia, doświadczenie zawodowe, ew. inne doświadczenia, o ile mają związek z pracą, o którą się ubiegamy, informacje o znajomości języków obcych i obsłudze komputera, a także zainteresowania.

Dokumenty powinny być napisane na komputerze, na białym, gładkim papierze formatu A4. Objętość CV nie powinna przekraczać dwóch stron. Wszystkie informacje, które podajemy w CV, muszą być prawdziwe. Piszemy raczej zwięźle, pamiętając, iż pracodawca ma mało czasu na lekturę twojego życiorysu. Na końcu możemy zamieścić kontakt do osób, które wystawią nam referencje. Musimy mieć jednak pewność, że dostaniemy dobrą opinię i że poprzedni pracodawca nie będzie zaskoczony, kiedy ktoś do niego zadzwoni.

Inaczej jest z listem motywacyjnym. W pisaniu tego dokumentu mamy więcej swobody. Może być bardzo krótki, zaledwie kilkuzdaniowy, może mieć też objętość jednej-dwóch stron formatu A4. List motywacyjny ma uzasadniać, dlaczego ubiegamy się o tę pracę. Może też być rozwinięciem najważniejszych naszych zdaniem punktów CV.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *