Jak chce krzewić życie w Rynku pani prezydent? [FOTO]

kaduceusz 09

kaduceusz 09Wjazd do Rynku, renowacja ul. Kościelnej i Kongres Turystyki Polskiej – to główne składniki recepty prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej na rozwój centrum Świdnicy.

Wjazd do Rynku, renowacja ul. Kościelnej i Kongres Turystyki Polskiej – to główne składniki recepty prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej na rozwój centrum Świdnicy.

kaduceusz

O Rynku

O tym, co planuje zrobić by świdniccy kupcy nie odczuli braku Festiwalu Reżyserii Filmowej i Kongresu Regionów, które przyciągały klientów, mówiła w Centrum Organizacji Pozarządowych podczas spotkania z przedsiębiorcami. Te odbyło się na zasadzie luźnej wymiany poglądów i tzw. burzy mózgów. Rozmowa z kupcami jednak rozpoczęła się lekko nie na temat – od nakreślenia trudności z jakimi przyszło stawić czoła obecnie rządzącym, i co jakiś czas, regularnie zbaczała z drogi. Ostatecznie jednak przedstawione pomysły na rozwój Rynku Świdnicy spotkały się z aprobatą. Wypracowano także wspólnie kilka rozwiązań. To, ile z nich faktycznie wejdzie w życie, stoi jeszcze pod znakiem zapytania i pozostaje w kwestii rozważań. Wśród nich znalazła się propozycja pójścia w ślady Leszna, gdzie w okresie zimowym, tj. od października do marca, Rynek otwarty jest dla kierowców. Inną opcją byłoby udostępnienie go dla osób z niepełnosprawnościami czy dla taksówkarzy – docelowo miałyby powstać dla nich trzy miejsca postojowe.

Parking w centrum

Pani prezydent skrupulatnie wynotowywała to, jakie działania ku zwiększeniu atrakcyjności centrum mają przedsiębiorcy, a przybliżając swoje plany działania, wyraziła nadzieję na zewnętrzne wsparcie na przykład z Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Współpraca z Romanem Szełemejem, prezydentem Wałbrzycha dobrze się układa. Jak widać czerwona czarownica nie wszędzie straszy – śmiała się z żartów, jakie od początku, już w trakcie kampanii wyborczej, towarzyszą reprezentującej SLD pani prezydent. – Duży procent w puli dotyczy środków na innowacyjne projekty dla przedsiębiorców. Są też programy na rewitalizację – tutaj skupilibyśmy się na starówce oraz na ul. Kościelnej. Stąd, czyli z Kościoła Pokoju, musimy zachęcić turystów do przejścia do Rynku, zwiedzenia go i świdnickiej katedry. Nie mamy strategii turystycznej, nad tym chcemy popracować. Już odbyliśmy pierwsze rozmowy z ks. prałatem PiotremŚliwką.

Jednak by turyści przeszli z ul. Kościelnej do serca Świdnicy, potrzebny jest parking. Ten musiałby powstać mniej więcej w połowie drogi, by autokary ich przywożące nie stawały przy tej właśnie ulicy, co przy okazji powoduje utrudnienie w ruchu kołowym. Z sali padały różne propozycje utworzenia miejsca postoju dla autobusów – między innymi jest w Ogródku Jordanowskim, czy przy ul. Spacerowej.

 

Za dużo marketów?

Kupcy chcieli zapewnień, że nie powstanie w sąsiedztwie więcej sklepów wielkopowierzchniowych, takich jak w ostatnim czasie Netto czy Biedronka.

Ubolewam nad tym, że w Świdnicy powstanie Kaufland. Byłam przeciwna tej inwestycji, bo uważam, że sklepów tego typu w Świdnicy mamy przesyt. Nikomu dobrze ten kolejny market nie zrobi – mówiła prezydent nakreślając kulisy całej, niekorzystnej dla miasta inwestycji. – Nie dość, że drugą działkę inwestorowi sprzedano bez przetargu, podpisano umowę, z której wynika, że musimy dołożyć do budowy ronda, które jest nam zupełnie niepotrzebne na ul. Zamenhofa, to jeszcze wynika, że będziemy mieć kolejny market, na którym stracą właśnie tacy jak wy, a miasto na całości zarobi jedynie 1,7 mln zł – dodała podkreślając, że czynione są starania by rondo było jak najmniejsze. – Szkoda miejskich pieniędzy na taki wydatek, który zresztą nie został uwzględniony w budżecie, jaki przygotowali poprzedni rządzący.

Stratę Festiwalu Reżyserii Filmowej i Kongresu Regionów, prezydent chce zrekompensować filmową imprezą organizowaną przez Romana Gutka (T-Mobile Nowe Horyzonty) oraz trzydniowym Kongresem Turystyki Polskiej. Pierwsza jego edycja ma w założeniu udział od 300 do 500 osób, a kolejne już 1,5 tysiąca uczestników. Do Rynku mają być przeniesione Dni Świdnicy (od kilku lat pierwsza odsłona odbywała się na OSiR-ze, a druga w centrum).

Napisz do autora: marlenamech@swidnickie.pl

Foto: Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150313kaduceusz{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *