Jak będzie wyglądać herb gminy Marcinowice?

Litery A i R to główny motyw herbu, jaki chciałaby widzieć w przyszłości większość radnych gminy Marcinowice. Drugi z motywów to krzyż pokutny, których w gminie jest bardzo wiele.

Litery A i R to główny motyw herbu, jaki chciałaby widzieć w przyszłości większość radnych gminy Marcinowice. Drugi z motywów to krzyż pokutny, których w gminie jest bardzo wiele.

 

 

Projekt herbu wstępnie zaakceptowali radni gminy Marcinowice 28 października, tuż po sesji rady gminy. Podczas spotkania przedstawiono radnym wszystkie przygotowane wersje herbu. Ostatecznie wybrano kombinację liter A i R oraz krzyża pokutnego na zielonym tle, symbolizującym rolniczy charakter gminy.

 

Autorami projektu herbu oraz jego opisu heraldycznego (od red. język opisu herbu) jest Robert Fidura, współwłaściciel firmy Serwis Heraldyczny, która ma duże doświadczenie w tych kwestiach i która została wyłoniona w drodze zapytania ofertowego – wyjaśnia Anita Odachowska, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Marcinowice.

Firma poszukując charakterystycznych motywów mogących stanowić symbolikę herbu, dotarła do dokumentów, według których większość, bo 10 z 19 wsi należących do gminy od XIII do XIX w. stanowiła własność zakonu kanoników regularnych św. Augustyna na Piasku.

Były to Biała, Chwałków, Klecin, Krasków, Mysłaków, Strzelce, Szczepanów, Tąpadła, Wiry oraz Zebrzydów. Symbolem opactwa był charakterystyczny monogram złożony z liter AR, pisany gotykiem oraz w stylu barokowo-rokokowym, stanowiących pierwsze litery łacińskiego słowa Arena, czyli piasek – wyjaśnia genezę rzecznik.

Monogramy do dziś można znaleźć na ścianie kościoła w Strzelcach (wersja barokowo-rokokowa) oraz na ścianie kościoła w Zebrzydowie (wersja gotycka).

Gmina w tej chwili przystąpi do prac związanych z pozyskaniem wymaganej do podjęcia uchwały akceptacji Komisji Heraldycznej.

 

Oprac. Marlena Mech

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *