Inwestycyjna wiosna Książa

inwestycje ksiaz

inwestycje ksiazNa zmianę wizerunku zamku zostanie przeznaczone kolejne kilka milionów złotych. Do zrobienia jest przedzamcze, dach oraz mauzoleum rodziny Hochbergów. Pierwsze prace już ruszyły.

Na zmianę wizerunku zamku zostanie przeznaczone kolejne kilka milionów złotych. Do zrobienia jest przedzamcze, dach oraz mauzoleum rodziny Hochbergów. Pierwsze prace już ruszyły.inwestycje ksiaz

Najbardziej widać to już dojeżdżając do zamku. Gmina za pieniądze pozyskane z funduszu ochrony środowiska przebudowuje tzw. przedzamcze. Zgodnie z projektem, stary i niezbyt efektowny zbiornik przeciwpowodziowy ma zostać przerobiony w piękną, podświetlaną fontannę. Pogoda sprzyja, prace idą pełną parą.

– Cała inwestycja została podzielona. Do festiwalu kwiatów wykonawca ma zdążyć ze zbiornikiem – mówi Krzysztof Urbański, prezes Książa.

Dla zamku ważna ze względów wizerunkowych jest także dalsza cześć dwumilionowej inwestycji. W parku powyżej powstanie punkt widokowy, aleja do stada Książ ma zostać oświetlona, a przestrzeń uporządkowana. Zniknie także parking, dość niefortunnie umiejscowiony tuż przed zabytkiem. Nowa lokalizacja ma dopiero zostać wyznaczona.

Środki na kolejne inwestycje pozyskała już sama spółka z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do pół miliona złotych uzyskanego na kolejną część remontu dachu, swoje dołożyć musi zarówno gmina jak i przedsiębiorstwo.

– Tym razem będziemy robić skrzydła północne i środkowe – wyjaśnia Urbański. – Ten dach cały czas jest dla nas zagrożeniem. Mamy mnóstwo zalań po każdej większej ulewie – dodaje.

Pierwszą część udało się zrobić w minionym roku. Z dachu powoli znika położona tam w latach 80. ubiegłego wieku miedź i wraca historyczna dachówka. Trwają procedury przetargowe, prace na wysokości powinny ruszyć jeszcze w kwietniu. Drugi front robót będzie nieco oddalony od zamku, chodzi oczywiście o mauzoleum rodziny Hochbergów.

– W zeszłym roku robiliśmy dach i elewację zewnętrzną. W tym roku wchodzimy już do środka. Wymienimy stolarkę, zarówno drzwi jak i okna. Chcemy również odnowić znajdujące się tam freski – wyjaśnia szef Książa.

Obiekt dla turystów ma zostać udostępniony jesienią tego roku.

Fot. Krzysztof Kołowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *