Integracja ze społeczeństwem

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym, umiarkowanym  i głębokim oraz wieloraką niepełnosprawnością w wieku 0 do 25 lat. OREW prowadzi kompleksową rehabilitację, dysponuje nowoczesnym sprzętem, bazą i wyspecjalizowaną kadrą. Podopieczni biorą udział w zajęciach rehabilitacyjnych, rewalidacyjnych, logopedycznych, terapii psychologicznej, zajęciowej, w Sali Doświadczania Świata. Wykorzystywane są różne formy terapii, m.in. PNF, NDT-Bobath, zajęciowa metoda W.Sherborn, Integracja Sensoryczna, metoda M.Ch.Knillów, dogoterapia, onoterapia. Wychowankowie spełniają w ośrodku obowiązek szkolny.

DSCF9291

W OREW prowadzone są także zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. W ten sposób chce on zwiększać szanse na właściwy rozwój dzieci z różnego rodzaju deficytami. Otacza opieką osoby: ryzyka okołoporodowego, urodzone przedwcześnie, przejawiające opóźnienia rozwoju psychoruchowego lub zaburzenia czucia, a także te, z problemami rozwojowymi wynikającymi z choroby lub niepełnosprawności. Ośrodek prowadzi całoroczną rekrutację podopiecznych, a mając na względzie możliwość ich ciągłego rozwoju poszukuje także wszelkich nowych możliwości. Otwiera się na środowisko – organizuje dni otwarte, imprezy okolicznościowe i integracyjne, takie jak: Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Turniej Sportowy, a także bierze udział w licznych projektach. W tym roku są to dwie inicjatywy – projekt „Z kulturą nam do twarzy” oraz „Niepełnosprawni – wiedzą i sportem po zdrowie”. Oba są współfinansowane przez Powiat Świdnica. Jednym ze sposobów na integrację ze społeczeństwem jest zorganizowanie w ramach prowadzonych inicjatyw konkursu na pracę plastyczną, pt. „Mój świat z perspektywy Regionu, w którym żyję” wykonaną techniką dowolną w formatach A1,A2,A3, A4. Konkurs skierowany jest do mieszkańców Świdnicy i powiatu świdnickiego. Prace można wysłać lub dostarczyć osobiście do 13 maja 2016 roku do sekretariatu Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Świdnicy przy ulicy M.K. Słobódzkiego 28. Ośrodek prowadzi funpage na Facebooku oraz stronę internetową http://psouu.swidnica.pl/, gdzie można znaleźć więcej informacji o wszystkich działaniach, a także wspomnianym wcześniej konkursie.

Dla podopiecznych OREW i placówek siostrzanych każda podejmowana dodatkowa działalność to kolejna szansa na rozwój, na poszerzanie horyzontów, a także na integrację ze społeczeństwem czy otwieranie dotąd zamkniętych drzwi. Wobec tego ośrodek zaprasza i zachęca do zapoznania się z ofertą, prowadzonymi działaniami, a także aktywnego udziału w organizowanych imprezach i konkursach.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *