Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego

We wtorek, 4 kwietnia odbyła się w Świdnicy Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w świdnickiej katedrze celebrowaną przez biskupa Ignacego Deca, a oficjalna jej część odbyła się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

W inauguracji uczestniczyli m.in. prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Julian Golak, ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jakub Karfik, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu Arkadiusz Ignasiak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski, wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, senator Wiesław Kilian, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel.

Prezydent Świdnicy podczas otwarcia uroczystości przypomniała, że cała historia polsko-czeskich relacji rozpoczęła się ponad 1000 lat temu, kiedy księżniczka Dobrawa z rodu Przemyślidów została prawowitą małżonką pierwszego władcy Polski Mieszka I. To dzięki niej najpierw król, a potem cały kraj przyjął chrześcijaństwo. Dzięki niej też rozpoczęły się pierwsze kontakty pomiędzy naszymi narodami.

Łączy nas wiele – łączy nas wspólna sfera kulturowa, podobna mentalność, czy wreszcie poczucie humoru. Nasze kultury wzajemnie się przenikają od lat. Gdy myślę o moich ulubionych malarzach, to myślę o Alfonsie Musze, gdy myślę o ulubionych pisarzach, to przypominają mi się książki mojego ukochanego twórcy Milana Kundery. Kiedy myślę o miejscach, do których często lubię wracać, to poza Świdnicą w tej najważniejszej trójce jest oczywiście Praga. Nie da się budować dobrej relacji, nie da się naprawdę integrować i dobrze współpracować, czy to na polu gospodarczym czy politycznym, jeśli nie łączy nas kultura, czyli te wyższe wartości, które sprawiają, że lepiej się znamy, rozumiemy i po prostu lubimy. Świdnica może być tutaj wzorcem, jeśli chodzi o mnogość projektów dotyczących wspólnych inicjatyw. Tylko w tym roku realizujemy razem z naszymi partnerskimi miastami Policami i Trutnowem trzy projekty. I co ważne, partnerstwa, współpracy, wymiany nie da się tworzyć na poziomie urzędników czy też decydentów, muszą w nim uczestniczyć normalni ludzie. Właśnie te nasze programy obejmują m.in. dzieci, młodzież i seniorów. Bardzo się z tego cieszę, bo jesteśmy sobie my, czyli Polacy i Czesi naprawdę bliscy – mówiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.     

W 1990 roku w Nowej Rudzie zawiązał się Komitet Organizacyjny Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Inicjatywa oddolna, która z roku na rok wspaniale się rozwija. Od samego początku na jej czele stoi Julian Golak, mieszkaniec Nowej Rudy. W ciągu kolejnych lat przystępują do niej liczne organizacje społeczne oraz nieformalne grupy obywateli. Tworzy się wielka akcja społeczno-kulturalna. Przez 27 lat zorganizowano w jej ramach ponad 1600 różnorodnych wydarzeń. Tylko w ubiegłym roku odbyło się aż 98 imprez w 38 miejscowościach zarówno w Polsce, jak i w Czechach.

Podczas gali w teatrze wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” dla wybitnych działaczy kultury z Polski i Republiki Czeskiej. Otrzymali je: Dada Fajtlova, Helena Ogriszczenkova, Rudolf Vogel, Roman Roszkova, Helmut Dohnalek, chór Stenavan, Henryk Hnatiuk, Danuta Gołdon-Legler, Grzegorz Guzioła, Barbara Porczyńska, Mirosław Birń i Dariusz Chojecki.

Akcentem, kończącym uroczystości był występ młodych artystów, działających przy Studiu Muzycznym „Katharsis” w Świdnicy.

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Magdalena Dzwonkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *