Ile dzika w Świdnicy?

dziki

Świdnica słynie dzikami… Dzika mamy w herbie, kryształowego i złotego dzika wręczaliśmy aktorom i reżyserom, dziki zamieszkały na skwerze przy ul. Franciszkańskiej, mamy „Święto Dzika” z żywymi dzikami. Dzik pojawia się także w kulinarnym menu Świdnicy.

Świdnica słynie dzikami… Dzika mamy w herbie, kryształowego i złotego dzika wręczaliśmy aktorom i reżyserom, dziki zamieszkały na skwerze przy ul. Franciszkańskiej, mamy „Święto Dzika” z żywymi dzikami. Dzik pojawia się także w kulinarnym menu Świdnicy.

 

 

 

Świdnica dzikie miasto

Dzik jest rozpoznawalnym symbolem Świdnicy od stuleci. Dokładnie od 1452 r.. Jego obecność wzięła się w herbie, jako znak odwagi i męstwa. Z przerwami, a potem na stałe od 1999 r. widnieje obok korony – oznaczającej władzę i zwycięstwo oraz czerwonego gryfa symbolizującego dzielność rycerską. Dzik mocno zyskał na popularności dzięki przyznawaniu nagrody kryształowego i złotego dzika podczas siedmiu edycji Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Ostatni trafił do Pawła Pawlikowskiego za film „Ida”.

Dostałem już żaby, orły, lwy, misia jakiegoś, ale dzika jeszcze nigdy, więc bardzo się cieszę – podkreślił reżyser odbierając nagrodę.

Dokładnie rok temu, bo 25 kwietnia, rodzina dzików zamieszkała na skwerze przy ul. Franciszkańskiej. Zobaczyć żywe zwierzęta można było na „Święcie Dzika”, które zgromadziło sześć tysięcy osób. Na pamiątkę każdy mógł wybić sobie pamiątkową monetę z motywem dzika naturalnie. Ostatnio świdnicka dziczyzna z menu lokalnej restauracji dała się poznać w Warszawie podczas Międzynarodowych Targów Gastronomicznych. Oceniali ją Jerzy Pasikowski czy Robert Sowa. W Świdnicy mamy też Koło Łowieckie „Dzik”. A ile mamy dzików w Nadleśnictwie Świdnica?

 

Dziki pod nadzorem

Tutejsze dziki są liczone przez fachowców. Odbywa się to za pomocą całorocznej obserwacji, czym zajmują się koła łowieckie.

Według stanu na dzień 10 marca 2015 r. na terenie nadleśnictwa zinwentaryzowanych jest 1042 sztuk dzików – przybliża Jan Dzięcielski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica.

Gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym także gospodarki łowieckiej podejmowane są decyzje o ich redukcji.

Odstrzał redukcyjny wprowadzany jest decyzją Nadleśniczego (z upoważnienia Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i zasięgnięciu opinii PZŁ) w przypadku nadmiernego zagęszczenia zwierzyny, zagrażającego trwałości lasów (art. 45 ust.1) lub decyzją starosty przy zagrożeniu prawidłowego funkcjonowania obiektów produkcyjnych lub użyteczności publicznej (art. 45 ust. 3) – wyjaśnia nadleśniczy.

Jednak na terenie Nadleśnictwa Świdnica nie było i nie planuje się wprowadzania w najbliższym czasie takich odstrzałów.

 

Łowiectwo na nowych zasadach

Zbyt duża ilość zwierząt w lesie wpływa na ilość odszkodowań na przykład dla rolników, którym zniszczone zostały uprawy. Już w przyszłym roku w życie mają wejść nowe zasady do prawa łowieckiego. Oznacza to bardziej efektywne wykonywanie planów łowieckich przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, szybsze szacowanie szkód spowodowanych przez zwierzynę i sprawniejszą wypłatę odszkodowań. Nowe prawo przewiduje także, że właściciele nieruchomości zabudowanych, będą mogli wystąpić o zakaz polowań na ich nieruchomości objętej obwodem łowieckim, ze względu chociażby na przekonania religijne lub zasady moralne.

Nowa ustawa „Prawo łowieckie” jest obecnie skierowana do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jej projekt został zatwierdzony przez Radę Ministrów, ale nie wiadomo kiedy wejdzie w życie – przybliża Jan Dzięcielski i dodaje:Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nowe obwody łowieckie powinny być utworzone do 21 stycznia 2016 r..

Już wkrótce rusza sezon na dzika. Okres polowań właśnie się rozpoczął, bo wystartował 15 maja i zakończy się 31 grudnia.

 

Marlena Mech

Artykuł ukazał się 27 kwietnia w numerze 17. „Wiadomości Świdnickich”

 

Dziczyzna wyjątkowym mięsem

Dziczyzna to mięso bardzo zdrowe. Zawiera tylko około 1,5 do 2,5 procent tłuszczu. 100 g mięsa z dzika to 108 kalorii, sarny 130 kcal, a taka sama porcja wieprzowiny liczy ponad 300 kcal. Dziczyzna zawiera też dużą ilość cennych witamin – między innymi B2, B5, B6 i minerałów, a przede wszystkim magnezu, fosforu i wapnia. W składzie ma też niewielką ilość kolagenu ( od 0,5 do 1,2 proc.) i dużo łatwostrawnego białka (kreatyny).

 

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *