I Ty zakochaj się we Lwowie (FOTO)

Do 8 listopada w świdnickiej Galerii Fotografii można oglądać wystawę malarstwa i fotografii Andre van der Wendena, Holendra, który w swoich pracach przedstawił piękno Lwowa oraz kulturę i historię Kresów.

wystawa andre van der wenden holender lwów bfg (21)

Wernisaż wystawy odbył się w środę, 19 października, pół godziny przed uroczystościami VII Dni Lwowa i Kultury Kresowej.

Andre van der Wenden obecnie mieszka z Polką w Szczawnie-Zdroju, skąd przyjechał do Świdnicy. W Galerii Fotografii prezentuje on wystawę malarską zatytułowaną „Kresy w spojrzeniu teraźniejszości w sercach Dolnoślązaków”. Na zdjęciach i obrazach możemy podziwiać m.in. stację kolejową we Lwowie, Lwów nocą czy widok z wieży ratusza. Można również obejrzeć lwowski Rynek. I to dookoła. – Nie da się obejrzeć pięknej zabudowy Rynku w pigułce. Trzeba obejść Rynek dookoła, bo na środku placu stoi duża bryła ratusza. W środku mojej „konstrukcji” Rynku wszystkie domy są widoczne – wyjaśnia Andre van der Wenden.

Urodził się on w 1945 roku w Holandii. Po ukończeniu technikum przeniósł się do Hagi. Obecnie mieszka w Polsce. Tu spełnia się artystycznie. Oprócz Lwowa, maluje i fotografuje także Szczawno-Zdrój. – Od kiedy jestem na emeryturze, zajmuję się malarstwem. Moja praca związana jest głównie z trzema miejscami, w których czuję się jak w domu. To Den Helder w Holandii, miasto w którym się urodziłem, Szczawno-Zdrój w Polsce, gdzie obecnie mieszkam i Lwów na Ukrainie, gdzie lubię przebywać – tłumaczy.

Relacja w poniedziałkowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

1 thought on “I Ty zakochaj się we Lwowie (FOTO)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *