Hitler, rękodzieło Fryderyka i tragedia w Roztoce

Dwa tygodnie temu ukazał się album „Powiat wałbrzyski na dawnych pocztówkach”. Od wtorku w sprzedaży znajdzie się album „Gmina Dobromierz na dawnych pocztówkach”. To już 13. album serii „…na dawnych pocztówkach”, jaki ukazał się nakładem wydawnictwa Errata-Kubara Lamina.

Album poświęcony gminie Dobromierz jest już niejako szóstą częścią prezentacji gmin powiatu świdnickiego. Po gminie Świdnica, Jaworzynie, Żarowie i Marcinowicach i powiecie świdnickim, tym razem – w czerwcu – ukaże się bowiem album „Gmina Dobromierz na dawnych pocztówkach”.

Album w polsko-niemieckiej wersji językowej, oprócz starych pocztówek z widokami miejscowości zawiera także między innymi aneks z zestawieniem dawnych i obecnych nazw miejscowości, leżących na terenie gminy oraz ulic w Dobromierzu.

Mimo, iż gmina Dobromierz jest najmniejszą z gmin powiatu świdnickiego zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności, posiada niezwykle ciekawą historię, a jednym z jej najbardziej znanych motywów jest słynna bitwa pod Dobromierzem w 1745 r., której także poświęcony został osobny rozdział w aneksie.

Podobnie jak poprzednie publikacje serii, również album poświęcony gminie Dobromierz niesie ze sobą oprócz pięknych pocztówek wydanych do 1945 r., także sporą dawkę wiedzy historycznej o gminie. Oczywiście w albumie, który pełni rolę przede wszystkim funkcję przedstawień ikonograficznych nie ma zbyt wiele miejsca na przedstawienie bogatej historii, niemniej Czytelnicy będą mogli się dowiedzieć o wielu ciekawostkach z podpisów pod pocztówkami, np. gdzie się znajdował i co się stało z pierwszym ewangelickim domem modlitwy w Dobromierzu, co własnoręcznie zaprojektował dla dobromierzan król Prus Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern, co się wydarzyło w Roztoce w maju 1903 r. i jakie tego wydarzenia były skutki oraz po co w czerwcu 1945 r. swój przyjazd do Bronówka planował sam Adolf Hitler.

Album będzie do kupienie tradycyjnie w księgarni Eureka w Świdnicy, w redakcji Wiadomości Świdnickich oraz za pośrednictwem strony internetowej www.errata.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *