Gotowi na wyjazd

Już tylko dni dzielą 17 osobową grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie od wyjazdu do miasta partnerskiego Lampertheim. Niemiecka gmina, jest pierwszym miastem partnerskim gminy Świdnica, a polscy uczniowie wraz z opiekunami przez tydzień współpracować będą ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim. Z uczestnikami wyjazdu spotkała się w ich szkole, wójt Teresa Mazurek.

Osoba Ojca Jezuity Alfreda Delpa to szczególna postać łącząca zarówno gminę Świdnica jak i miasto Lampertheim. Jest on honorowym obywatelem tego miasta, byłym działaczem Kręgu z Krzyżowej. Cieszę się, że kolejna grupa młodzieży i nauczycieli będzie gościć u naszych partnerów, szkoląc umiejętności językowe, przełamując panujące stereotypy, poznanając kulturę naszych sąsiadów, nawiązująć kontakty z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej oraz wymieniając doświadczenia z niemieckimi nauczycielami. Tematem wiodącym będzie organizacja czasu wolnego dla młodzieży w Polsce i w Niemczech oraz ich zainteresowania. Oprócz Lampertheim, zobaczycie też malowniczo położone miasto Heidelberg. W miniony weekend podpisaliśmy list intencyjny z gminą Świdnica w woj. lubuskim. Z pewnością pomysłów do dalszej współpracy nie będzie brakowało i też będziecie mogli odwiedzić gminę Świdnica, korzystając tak samo z obustronnej współpracy, jak korzystacie teraz z Lampertheim – mówiła do młodzieży wójt Teresa Mazurek.

Każdy z uczestników otrzymał na wyjazd termoaktywną koszulkę. Mam nadzieję, że pogoda Wam dopisze, bo o tej porze roku w Lampertheim zawsze świeci słońce i jest ciepło – podkreślała wójt gminy.

Warto dodać, że młodzież ze Szkoły im. Alfreda Delpa gościła w gminie Świdnica na przełomie października i listopada 2017 r., realizując wspólny projekt edukacyjny ze Szkołą Podstawową w Pszennie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *