Górskie klimaty (FOTO)

Spotkania z himalaistami, pokazy górskich filmów i opowieści świdniczan, wernisaże wystawy, niekończące się rozmowy, gawędy, a w tle turystyczna piosenka. W Świdnicy trwają Dni Gór. W tym roku odbywają się już po raz dwudziesty pierwszy!

dni górrrr

XXI Dni Gór rozpoczęły się we wtorek, 11 października Konkursem Piosenki Turystycznej oraz wernisażem wystawy pokonkursowej „Góry moja pasja”. Najlepszą pracę plastyczną wykonał Maciej Stępień z Młodzieżowego Domu Kultury. Tego dnia w Klubie Bolko wyróżniono również laureatów, którzy stworzyli oryginalne pocztówki ze Świdnicą.

Organizowane przez Świdnicki Ośrodek Kultury i Piotra Snopczyńskiego od 21 lat Dni Gór to przede wszystkim wydarzenia poświęcone polskim i światowym szczytom, pokazy i prezentacje filmów górskich, wspomnienia z wypraw i wernisaże wystawy.

Redakcja wybrała się na dzisiejszy wernisaż wystawy fotografii Piotra Snopczyńskiego „Śnieżna Pantera 2016”.

To są zdjęcia zrobione pod pięcioma siedmiotysięcznikami leżącymi na terenie Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu. Są to Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Kommunizma (7495 m) i Pik Lenina (7134 m) – wyjaśnił Piotr Snopczyński i dodał, że był to wspólny trzymiesięczny wyjazd.

To była wielka przygoda. Trudne warunki, ale i najlepsze hotele. Andrzej Bargiel zrobił rekord. Wszedł w ciągu 30 dni na te góry i zjechał na nartach. Na Canale + Discovery będzie wyświetlany z tego film – zapowiedział.

Wicestarosta Zygmunt Worsa poinformował, że już po 17. uczestniczy w Dniach Gór. Życzył wszystkim wspaniałych przeżyć i długich rozmów z tymi, którzy te góry zdobywają i z nich wracają, bo jak zaznaczył, to jest najważniejsze.

Obecny na wernisażu przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski podkreślił, że ludzie gór są z pasją. – Szczerze Wam tego gratuluję! – stwierdził.

Dni Gór zakończą się jutro, 15 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

Dni Gór plakat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *