Gołębiewski porzucił SLD
Długoletni działacz Sojuszu wziął rozbrat z partią. Henryk Gołębiewski, ikona SLD, postanowił wystąpić z ugrupowania. Bo zamierza w najbliższych wyborach na prezydenta Wałbrzycha poprzeć Romana Szełemeja.
Długoletni działacz Sojuszu wziął rozbrat z partią. Henryk Gołębiewski, ikona SLD, postanowił wystąpić z ugrupowania. Bo zamierza w najbliższych wyborach na prezydenta Wałbrzycha poprzeć Romana Szełemeja.
Aktualni członkowie SLD bagatelizują ruch swojego byłego partyjnego kolegi, mówiąc, że to niewiele znaczący fakt. Gołębiewski nigdy natomiast nie ukrywał, że popiera pomysły i osobę obecnego gospodarza Wałbrzycha, Romana Szełemeja, który w walce o reelekcję zmierzy się w listopadowych wyborach m.in. z Szymonem Heretykiem, przedstawicielem… SLD. Zresztą w piśmie informującym o rezygnacji były poseł i senator Sojuszu wyraźnie wskazuje przyczyny swojego kroku. – Przed trzema laty nie musiałem występować z partii, popierając kandydaturę Romana Szełemeja, bo wówczas nikt z SLD nie kandydował na prezydenta miasta. Teraz sytuacja jest inna i żeby być w zgodzie ze statutem Sojuszu, musiałem tak postąpić – informuje Henryk Gołębiewski.
– Czy jest to nóż wbity w plecy? W pewnym sensie tak, ale trzeba pamiętać, że Henryk Gołębiewski od dawna jest stronnikiem obecnie urzędującego prezydenta. Poza tym zgodnie z decyzją władz powiatowych i miejskich SLD postanowiliśmy, że każdego kto będzie działał na rzecz innego komitetu lub popierał innego kandydata na prezydenta miasta, będziemy skreślać z listy członków partii – mówi Szymon Heretyk.
Henryk Gołębiewski (72 lata) ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Pracował później jako nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych w Wałbrzychu, następnie był jej dyrektorem. W połowie lat 70. został zatrudniony w kuratorium oświaty. Ma za sobą bogatą karierę samorządową. W latach 1985-1990 był prezydentem Wałbrzycha. W latach 1990-1993 szefował Wydziałowi Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu. Przez kolejne 4 lata sprawował funkcję wojewody. W wyborach parlamentarnych w 2001 został senatorem, następnie złożył mandat i został marszałkiem Dolnego Śląska. W końcu został wiceministrem edukacji. Henryk Gołębiewski zasiadał dwukrotnie w ławach poselskich – VI i VII kadencji Sejmu.
Przypomnijmy, że przed dwoma laty z SLD zostali wyrzuceni radni, którzy poparli prezydencki pomysł likwidacji szkół. Wtedy z Sojuszem pożegnali się m.in. Danuta Marosz, Jerzy Krzyżowski czy Zdzisław Dobrowolski, długoletni działacze SLD.
Źródło: „Tygodnik Wałbrzyski”, foto: archiwum
{fcomment}