Gminne i diecezjalne dożynki na zdjęciach

 

Pięknie plecione wieńce, kolorowe stroje, tłumy wiernych na uroczystej mszy dziękczynnej, pachnące bochny chleba, smaczne potrawy i wyśmienita zabawa. Za nami dożynki Gminy Świdnica, które w tym roku stały się jednocześnie dożynkami diecezjalnymi. Tym razem mieszkańcy bawili się w Lutomi, a gwiazdą wieczoru był zespół Czadoman.

Rolnicy wraz z zaproszonymi gośćmi podziękowali za zbiory i szczęśliwe zakończenie żniw w ubiegłą niedzielę, 3 września. Po kilku latach organizacji dożynek w Krzyżowej tegoroczne Święto Plonów Gminy Świdnica odbyło się na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Lutomi Górnej. Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą polową zorganizowaną na terenie centrum edukacyjnego w Lutomi Dolnej. Jak przystało na dożynki diecezjalne, odprawił ją biskup świdnicki Ignacy Dec, który podczas dziękczynienia zawierzył wszystkie sprawy i problemy rolników Bożej Opatrzności.

Następnie w długim korowodzie sołectwa zaprezentowały swoje wieńce i bochny chleba. Barwne widowisko przeszło spod szkoły na teren boiska. Tradycyjnie został wybrany najładniejszy stragan i wieniec dożynkowy.

Nie byłoby dożynek bez „Misterium Chleba”. Program artystyczny w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu Mokrzeszów podziwiały tysiące osób.

Jak na dziękczynienie rolników przystało, główną rolę podczas dożynek odegrały pięknie plecione wieńce, kolorowe stroje i smaczne potrawy, głównie promocja lokalnych przysmaków. Na stołach chleb ze smalcem, pierogi, kiełbasy, kiszone ogórki, kapusta i ciasta. Do popicia nalewki lub podpiwek.

Współgospodarzami dożynek były sołectwa: Lutomia Górna i Lutomia Dolna. Zgodnie ze zwyczajem starosta Piotr Błaszko i starościna Lucyna Mroczek byli na czele korowodu.

Na dożynkowej scenie nie mogło zabraknąć ludowej muzyki i tańców. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół disco polo Czadoman. Bawił się na nim tłum uczestników.

Dodatkowo wśród atrakcji dożynkowych zaplanowano rodzinne gry z cennymi nagrodami, w tym Świdnicki Łokieć – konkurs organizowany przez redakcję „Wiadomości Świdnickich”, o którym piszemy w osobnym artykule.

tekst Beata Figurna-Garbiec, foto BFG, AS, NB, redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *