Gmina będzie mieć nowego partnera?

Pierwszą umowę partnerską władze gminy Świdnica podpisały w 2006 r. z niemieckim miastem Lampertheim. Po prawie dziesięciu latach, gminie przybędzie kolejny partner – tym razem z Włoch.

Pierwszą umowę partnerską władze gminy Świdnica podpisały w 2006 r. z niemieckim miastem Lampertheim. Po prawie dziesięciu latach, gminie przybędzie kolejny partner – tym razem z Włoch.

Historyczne spotkanie upamiętnili posadzeniem platanu nazwanego drzewem przyjaźni, w bliskim sąsiedztwie katedry w Adrii

 

Lampertheim od 1979 r. swoją współpracę prowadzi z włoskim miastem Adria. To właśnie tu odbyło się kolejne spotkanie miast partnerskich, z udziałem przedstawicieli władz gminy Świdnica i młodzieży oraz licznych delegacji z Belgii, Niemiec, Francji i Włoch. Spotkanie tak licznej reprezentacji miało pierwszy raz miejsce kilkanaście lat temu, kiedy przyjęto zasadę organizacji święta narodów miast partnerskich w swoich gminach. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w Niemczech w 2014 r.. I teraz burmistrzowie z pięciu miast partnerskich Lampertheim (Ermont, Maldegem, Adria, Wierden, Dieulouard), w tym roku na zaproszenie burmistrza Massimo Barbujani, spotkali się w Adrii. Mimo, że gminę Świdnica nie łączy oficjalna umowa partnerska z włoskim miastem, to nasza młodzież od dwóch lat czynnie bierze udział w międzynarodowych spotkaniach we Włoszech.

Cieszę się, że to właśnie Krzyżowa połączyła gminę Świdnica i niemieckie miasto Lampertheim. Dzięki tej współpracy zrodziło się kolejne porozumienie, z belgijskim Maldegem i wszystko wskazuje, że do rodziny miast partnerskich niebawem dołączy włoskie miasto Adria. Odległość jaka nas dzieli z pewnością nie jest żadną przeszkodą do rozwijania naszego współdziałania – wyraża radość wójt Teresa Mazurek.

Głównym tematem tegorocznego spotkania była konferencja poświęcona I Wojnie Światowej. Kolejnym punktem zjazdu była narada burmistrzów dotycząca rozwijania obustronnej współpracy.

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy zjazd młodzieży w naszym mieście, w ramach projektu „Adria bez granic”. Wówczas przyjechało do nas blisko pół tysiąca młodych mieszkańców Europy, którzy dali nam żywy dowód, że warto i trzeba organizować tego typu spotkania – mówił burmistrz Adrii Massimo Barbujani.

Od początku partnerstwa gmin, nasza młodzież odbyła 12 spotkań, w których udział wzięło ponad 230 osób. Współpraca jest żywa i trwała tylko wtedy, kiedy uczestniczą w niej ludzie – dodał Zbigniew Kanicki, zastępca wójta gminy Świdnica.

Podczas wieczoru europejskiego, na który przybyło ponad 300 osób z Ermont, Maldegem, Lampertheim Rovigo, burmistrz Adrii Massimo Barbujani wręczył na ręce przewodniczącej Rady Gminy Świdnica i zastępcy wójta list intencyjny, deklarujący wolę przystąpienia do obustronnej współpracy.

Spośród wielu wspólnych płaszczyzn współpracy, które dostrzegamy będąc w Adrii, mało kto wie, że to właśnie miasto słynęło z produkcji ciabatty, która jest we włoskiej kuchni tak popularna i lubiana jak bagietka we Francji. Również stowarzyszenie Sztafeta Pokoleń działające w gminie Świdnica piecze pyszny chleb i jest to z pewnością dobry pomysł do przygotowania wspólnego projektu – dodaje zastępca wójta.

Na zakończenie pobytu burmistrzowie modlili się o pokój w Europie i na świecie, odczytując wezwania w modlitwie wiernych podczas niedzielnej mszy świętej w katedrze w Adrii.

 

Oprac. mm

{fcomment}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *