Gimnazjalistki złożyły list do Rzecznika Praw Dziecka

Kinga Kępa i Hanna Bieżyńska, uczennice Gimnazjum nr 1 w Świdnicy w imieniu samorządu uczniowskiego szkoły złożyły w piątek, 20 listopada petycję do Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka. Nie zgadzają się one z postanowieniami nowej władzy w sprawie likwidacji gimnazjów. O sprawie przeczytasz w dzisiejszym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

Warto dodać, że list jest wynikiem debaty, która odbyła się w poniedziałek, 16 listopada w Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. Chętni uczniowie wypowiadali się w niej, prezentując swoje zdanie na temat zmiany systemu edukacji. Młodzież niemal jednogłośnie stwierdziła, że jest przeciwna pomysłowi wygaszania gimnazjów. Zwrócono uwagę na stereotypy dotyczące osób w wieku gimnazjalnym i stwierdzono, że powszechne przekonania o młodzieży są jednym z głównych powodów planowanej reformy. Uczniowie pierwszych i drugich klas przyznali, że uczęszczanie do szkoły podstawowej obecnie byłoby dla nich niekomfortowe. Problemem stałaby się zbyt duża różnica wieku między uczniami. W celu przeciwstawienia się hipotezie o reprezentowaniu przez gimnazjalistów niskiego poziomu wiedzy, odczytano wyniki badań i testów tej grupy wiekowej w Europie i na świecie. Uznano, że rezultaty polskiej młodzieży są zadowalające. Zwrócono uwagę na fakt, że głównym celem planowanej reformy jest dobro uczniów. Wszyscy uczestnicy debaty zastanowili się, czy zmiany rzeczywiście je zapewnią i doszli do wniosku, że byliby zadowoleni, jeżeli szkolnictwo zachowałoby swoją obecną formę.

W liście czytamy m.in.:

„Chcemy podkreślić, że planując wszystkie zmiany, nie zapytano nas, gimnazjalistów o zdanie, a przecież to przede wszystkim my i nasi młodsi koledzy będziemy odczuwać skutki nowej reformy. Niezwykle przykry jest fakt, że zarzuca nam się skłonności do agresji i zachowań uważanych za naganne. Traktuje się nas jako sprawiający najwięcej problemów element społeczeństwa, podczas gdy najnowsze badania pokazują, że to nie gimnazjaliści, a uczniowie szkół podstawowych mają największą tendencję do przemocy. (…) Wygaszanie gimnazjów wiązałoby się z zaprzepaszczeniem wszystkiego, na co te szkoły pracowały przez ostatnie 16 lat. Oznaczałoby koniec uczniowskich więzi, tradycji i historii. (…) Naszym zdaniem gimnazjum jest ważnym momentem w życiu ucznia. Uczy ono akceptowania zmian, które przecież są nieustannym elementem naszego życia i są niewątpliwie potrzebne”.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1 w Świdnicy

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak obiecał, że list wręczy nowej minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej.

Co na to nowa minister edukacji narodowej? Komentarz przeczytasz w dzisiejszym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”. Zachęcamy do lektury.

Poniżej cała treść listu

(BFG), fot. i list nadesłane

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *