Gazela Biznesu na pożegnanie prezesa?

mzeec021

mzeec021Już kolejny raz Ryszard Sobański, prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy, odebrał dla kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa tytuł Gazeli Biznesu nadawany przez dziennik „Puls Biznesu” najdynamiczniej rozwijającym się małym i średnim firmom. Od stycznia spółka ma nową radę nadzorczą, prawdopodobnie wkrótce dojdzie do zmiany prezesa.

 

Już kolejny raz Ryszard Sobański, prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy, odebrał dla kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa tytuł Gazeli Biznesu nadawany przez dziennik „Puls Biznesu” najdynamiczniej rozwijającym się małym i średnim firmom. Od stycznia spółka ma nową radę nadzorczą, prawdopodobnie wkrótce dojdzie do zmiany prezesa.

Uroczystość wręczenia tytułów Gazeli Biznesu 2015 odbyła się 17 lutego na stadionie we Wrocławiu, a oprócz świdnickiego MZEC-u wśród laureatów tego zaszczytnego tytułu znalazła się tylko jeszcze jedna firma ciepłownicza na Dolnym Śląsku.

Cieszę się, bo to już kolejna Gazela Biznesu – mówi Ryszard Sobański, prezes MZEC-u. – Potwierdza to nasze niezmienne dobre wyniki, zwłaszcza że w tym rankingu oceniane są obiektywne wyniki ekonomiczne firmy, takie jak na przykład poprawa zysku. Nam udaje się je osiągać i dzięki temu rozwijać przedsiębiorstwo poprzez konsekwentne obniżanie kosztów. mzeec021

Przychody MZEC-u ze sprzedaży ciepła od lat nie zwiększają się i mimo że poprzedni sezon zimowy, który wchodził w zakres badania „Pulsu Biznesu”, z punktu widzenia ciepłowników nie należał do rentownych, w obecnym wprowadzono nawet niewielką obniżkę cen. To wynik i twardych negocjacji cen węgla, i częściowej likwidacji naszego majątku, i obniżenia cen energii elektrycznej, ale też opracowanego przez nas programu dobrowolnych odejść pracowników, z którego skorzystało kilkanaście osób – wylicza prezes.

Świdnicka ciepłownia prowadzi konsekwentną politykę oszczędnościową. M.in. w zeszłym roku, dzięki wykonanym inwestycjom, otrzymał tzw. białe certyfikaty. – Pozyskane z tego tytułu oszczędności stanowią wartość 214 tys. zł – dodaje Ryszard Sobański. – Dzięki temu, że zrealizowaliśmy te zadania, nasza ciepłownia uzyskała oszczędność energii, która wprost przekłada się na obniżenie ceny ciepła, jak również świadectwa efektywności zwalniające z opłaty zastępczej.

Przypomnijmy, że Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy, jako pierwsza z miejskich spółek zależnych doczekała się zmiany składu rady nadzorczej po wyborach samorządowych. Liczy pięć, a nie jak dotąd sześć osób. Trzy są nowe. Odwołano dotychczasowych członków rady: Eugeniusza Grzesika, Grzegorza Sulimę, Ludmiłę Żółtańską i Bożenę Bober, a w ich miejsce powołano trzy nowe osoby: Adama Markiewicza, Piotra Mielnika i Jana Łętowskiego. W radzie pozostali pracownicy: Krzysztof Chrapkowicz i Józef Wołczkiewicz.

Członkowie rady nadzorczej MZEC mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu ok. 2 tys. zł. Podobne honoraria odbierają członkowie rady w Świdnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Zasiadanie w tych radach jest najbardziej intratne. Dla porównania na około 600 zł miesięcznie mogą liczyć członkowie rady nadzorczej w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji, a na 800 w Towarzystwie Budownictwa Społecznego.

(ram)

{fcomment}

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *