Festiwal pod naszym patronatem (PROGRAM)

Kilkadziesiąt pokazów filmowych, dyskusje, debaty, a nawet wystawa fotografii. Przed nami 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Na filmową podróż z dokumentem zaprasza redakcja „Wiadomości Świdnickich” jako patronat medialny wydarzenia.
Pod hasłem „Inni”
Od początku promujemy Festiwal „Okiem Młodych”, bo to impreza darmowa, otwarta w całości dla mieszkańców. By obejrzeć dobre dokumenty, nie trzeba stać w kolejce po bilety, nie trzeba rezerwować karnetów. Z roku na rok Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy rośnie w siłę i od kilku lat zyskał nawet rangę „międzynarodowego”. Zwykle trwa około tygodnia, najczęściej pięć lub siedem dni. Jak zawsze jest sporo nowości i hasło przewodnie.
Tym razem wydarzeniu przyświeca temat „Inni”. – Motyw przewodni Festiwalu poprzez filmy, spotkania, dyskusje i wydarzenia towarzyszące pokaże, że inność i odmienność dotyczą wielu sfer życia – a poczucie wyobcowania i zagubienia w rzeczywistości towarzyszy nam na każdym jego etapie. Nie musimy wyraźnie odróżniać się od większości, by czasem czuć się odmieńcami. Podczas „Okiem Młodych” chcemy przekonywać, że różnimy się, co jest fascynujące – inne jest po prostu piękne – wyjaśnia Patrycja Strzyżewska, rzeczniczka prasowa Festiwalu.
Na otwarcie „Obcy w raju”
Film otwarcia również jest utrzymany w temacie inności i tolerancji. Tegoroczną edycję rozpocznie projekcja „Obcy w raju”, którego reżyserem jest Guido Hendrikx. Jak czytamy w materiałach prasowych, dokument porusza trudny temat opartej o władzę relacji między imigrantami a nauczycielem wprowadzającym ich w proces asymilacji. Reżyser obnaża na ekranie społecznie zaangażowaną sztukę i zadaje pytanie, czy nie okazuje się ona często zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów.
W sekcji „Inni” widzowie zobaczą, poza filmem otwarcia, jeszcze siedem tytułów. Wśród nich znalazły się m.in. dwa obrazy wyreżyserowane przez Grzegorza Brzozowskiego: „Obcy na mojej kanapie” opowiadający o wielkim mieście z perspektywy couchsurferów, poszukujących ucieczki od samotności oraz „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” o przekleństwach i błogosławieństwach zjednoczonej Europy w odniesieniu do relacji międzyludzkich.
Wszystkie tytuły wymienione są w programie poniżej.
Wydarzenia towarzyszące
„Okiem Młodych” to nie tylko dokumenty. Z tegorocznych nowości będzie Żywa Biblioteka, której ideę opisujemy w osobnych artykułach. Nadmieńmy, że chodzi głównie o propagowanie postawy tolerancji wobec różnorodności, kultury wzajemnego szacunku i dialogu.
20 kwietnia w Galerii Fotografii w Rynku odbędzie się wernisaż prac Krzysztofa Orłowskiego, fotografa działającego zgodnie z mottem „Nie trzymaj zdjęć w szufladzie”, zainteresowanego człowiekiem i jego otoczeniem. Jego projekt „End of the Road: nawiązuje oczywiście do hasła tegorocznej edycji Festiwalu, jakim są: „Inni”. – Tytuł ten można odczytać jako odcięcie, dotarcie do końca drogi, świata, gdzie toczy się życie zamkniętej społeczności. Bohaterowie zdjęć pozostają anonimowi, ich historia nie zostaje nam opowiedziana – dodaje rzeczniczka.
Festiwal rozpocznie się w środę 18 kwietnia, a zakończy w niedzielę 22 kwietnia. Szczegóły w programie.
Beata Figurna-Garbiec
*Artykuł ukazał się w bieżącym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”
PROGRAM:
18 – 22 kwietnia 2018 Świdnica
Na wszystkie pokazy i wydarzenia wstęp wolny
Dzień 1 – Środa – 18 kwietnia
18:00-19:30
Otwarcie: „Obcy w raju”, reż. Guido Hendrikx *
19:30-20:30
+ debata „Obcy a sprawa polska” z udziałem prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej, Tomasza Bilickiego, Macieja Mandelta, Natalii Nikolskiej (prowadzenie: Michał Syska)
Dzień 2 – Czwartek – 19 kwietnia
09:00-15:00
Żywa Biblioteka w Świdnicy (dla szkół) + Pokaz dla szkół „Obcy na mojej kanapie”, reż. Grzegorz Brzozowski
17:00-19:00
Żywa Biblioteka w Świdnicy
18:00-19:45
Konkurs Młodzieżowy + spotkanie z twórcami
20:00 – 22:00
„Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie”; „Obcy na mojej kanapie”, reż. Grzegorz Brzozowski + spotkanie (prowadzenie: Anna Bielak)
Dzień 3 – Piątek – 20 kwietnia
12:30-14:30
Sekcja „Młodzi Duchem”: „Człowiek” (prelekcja: Lech Moliński)
17:00-18:00
Wernisaż wystawy fotografii Krzyśka Orłowskiego „End of the Road” (kurator: Janusz Dąbkiewicz) | GALERIA FOTOGRAFII
18:00-20:15
Wręczenie nagród w Konkursie Młodzieżowym + Blok I: Konkurs Główny („Wycinka”, reż. Z. Grajcewicz; „Nudar”, reż. R. Beiruty; „Kwiat tysiąca barw”, reż. K.V. Guadarrama; „Jak zostać papieżem”, reż. J. Mytnik) + spotkanie z twórcami (prowadzenie: Lech Moliński)
20:30-22:30
„Komunia”, reż. Anna Zamecka + spotkanie (prowadzenie: Jan Pelczar)
Dzień 4 – Sobota – 21 kwietnia
10:00-11:30
Wręczenie nagród w Areszcie Śledczym (prowadzenie: Lech Moliński) | ARESZT ŚLEDCZY**
12:00-13:30
Debata: „Inny niż wszystkie? O odrębności polskiego filmu dokumentalnego”. Prowadzenie: Anna Bielak: goście: Karol Piekarczyk, Piotr Pławuszewski, Petr Vlček, Tomasz Wolski, Anna Zamecka | GALERIA FOTOGRAFII
14:00-15:30
Wykład: „Jak daleko sięga prawda kina dokumentalnego? – wokół „Nie wiem” Krzysztofa Kieślowskiego (prowadzenie: Urszula Tes) | GALERIA FOTOGRAFII
14:30-15:45
WRO on Tour #17 – projekcja & dyskusja (opracowanie: Magdalena Kreis)
15:30-16:30
Spotkanie z Krzyśkiem Orłowskim (prowadzenie: Maciek Przestalski) | GALERIA FOTOGRAFII
16:00-18:15
Blok II: Konkurs Główny („The Good Education”, reż. G. Yu; „Ataman”, reż. S. Karabaeva; „Tort”, reż. M. Goździk; „Między nami”, reż. M. Miller) + spotkanie (prowadzenie: Lech Moliński)
18:30-20:45
Blok III: Konkurs Główny („Świat Marysi”, reż. K. E. Żak; „Klimat i wanilia”, reż. B. Kowalczyk; „Pierwszy owoc”, reż. A. Abou-Hilal; „Spielfeld”, reż. K. Schranz & C. Spreitzenbart; „Berta”, reż. J. Dommer) + spotkanie (prowadzenie: Lech Moliński)
21:00-22:30
„Desert Coffee”, reż. Mikael Lypinski + spotkanie (prowadzenie: Anna Bielak)
Dzień 5 – Niedziela – 22 kwietnia
11:00-12:00
Spotkanie z Mariuszem Szczygłem (prowadzenie: Jan Pelczar)
12:30-14:50
„Bałagan”, reż. Andres Veiel + spotkanie z operatorem filmu Hansem Rombachem (prowadzenie: Jan Kozub)
15:00-17:00
„Nie jestem Twoim murzynem”, reż. Raoul Peck (prelekcja: Lech Moliński)
17:30-20:00
Wręczenie nagród + „Festiwal”, reż. Tomasz Wolski, Anna Gawlita + spotkanie z twórcami (prowadzenie: Lech Moliński)
* jeśli nie zaznaczono inaczej, wydarzenia odbywają się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury
** wstęp tylko z zaproszeniami