Festiwal muzyki kameralnej dla następnego pokolenia

W dniach 16-28 sierpnia na Dolnym Śląsku będzie odbywał się już po raz drugi Międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej Krzyżowa-Music.

KM2016_Keyvisual hoch_small

W tym roku do udziału zaprosiliśmy blisko pięćdziesięciu muzyków z różnych stron świata (Hiszpania, Francja, Japonia, Węgry, Niemcy, Kanada, Stany Zjednoczone), w tym trzydziestu siedmiu młodych instrumentalistów i obiecujących talentów muzyki klasycznej („Juniorzy”) oraz dwunastu światowej sławy muzyków na czele z pianistą Alfredem Brendelem oraz klarnecistą Charlesem Neidichem („Mistrzowie”). Wśród juniorów znajdzie się dziesięciu Polaków.

Juniorzy i seniorzy spotkają się w Krzyżowej na trzytygodniową praktykę i wymianę doświadczeń. Następnie będą koncertować na Dolnym Śląsku w tak urokliwych miejscach jak: Krzyżowa, Kościół Pokoju w Świdnicy, Zamek Książ, Pałac Pakoszów w Piechowicach, Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju, Oratorium Marianum i Narodowe Forum Muzyki.

Podczas Festiwalu usłyszymy najwybitniejsze dzieła muzyki kameralnej, w tym: popularny Kwintet klarnetowy A-dur i Kwintet smyczkowy Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, Septet i Kwintet dęty Es-dur Ludwiga van Beethovena, czy tak doniosłe dzieło jak Kwintet fortepianowy f-moll i g-moll Johannesa Brahmsa.
Zaprezentowane zostaną również rzadziej grane utwory takich kompozytorów jak Béla Bartók, Ernest Bloch, Edvard Elgar, Erich Wolfgang Korngold czy Bohuslav Martinů.

Oprócz muzyki na najwyższym poziomie nie zabraknie również okazji do dyskusji. Służyć temu będą seminaria, w tym roku poświęcone społecznej roli artystów, zatytułowane „Muzycy na Emigracji”.

Pomysł na organizację Krzyżowa-Music zrodził się za sprawą koncertującej na całym świecie skrzypaczki Viviane Hagner, dyrektor artystycznej festiwalu. Jako wielokrotna uczestniczka legendarnego festiwalu muzyki kameralnej Marlboro Music w Velmont dostrzegła ona drzemiący w Krzyżowej potencjał, by gościć podobny festiwal w Europie.
Marlboro Music zostało założone przez muzyków, którzy zmuszeni byli opuścić Europę ze względu na prześladowania nazistów. Krzyżowa była z kolei ważnym miejscem oporu przeciwko reżimowi Hitlera i zyskała rozgłos jako miejsce polsko-niemieckiego pojednania. Dziś znajdują się tam Dom Spotkań Młodzieży oraz Akademia Europejska.

Podczas festiwalu dojdzie do wymiany koncertowej pomiędzy Krzyżowa-Music a odbywającym się na Zamku Książ Festiwalem „Ensemble” wrocławskiej pary Katarzyny i Marcina Markowiczów.

2015-08-22 17.13.43

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *