„Energetyk” połączy się z kosmosem

wbszkola

wbszkolaZS ,,Energetyk” w Wałbrzychu za pomocą telemostu 4 lutego połączy się ze stacją kosmiczną. Placówka będzie pierwszą szkołą w Polsce, która połączy się w ten sposób, a dziesiątą, która w ramach programu ARISS w ogóle weźmie udział w radiowej telekonferencji w ramach szkolnego programu ARISS.

ZS ,,Energetyk” w Wałbrzychu za pomocą telemostu 4 lutego połączy się ze stacją kosmiczną. Placówka będzie pierwszą szkołą w Polsce, która połączy się w ten sposób, a dziesiątą, która w ramach programu ARISS w ogóle weźmie udział w radiowej telekonferencji w ramach szkolnego programu ARISS. wbszkola

Za pomocą telemostu w Polsce łączyło się z kosmosem tylko Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Kontakt możliwy bezie dzięki telemostowi, który zapewni stacja W6SRJ z Kalifornii i wg scenariusza, który został zaakceptowany przez ARISS. Połączenie z ISS jest eksperymentem edukacyjnym polegającym na krótkiej radiowej telekonferencji, która odbywa się ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station). ARISS to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program ten jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego cel to popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem. Łączność radiowa pomiędzy uczniami szkoły a Międzynarodową Stacją Kosmiczną będzie przeprowadzona dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *