Emocje od startu do mety. Filip Nivette najszybszy!

To było kapitalne otwarcie sezonu rajdowego. 45 Rajd Świdnicki-Krause, pierwsza runda Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski na długo pozostanie w pamięci kibiców. Każdego dnia rajd miał nowego lidera. Ostatecznie na mecie w Świdnicy najlepszy okazał się bohater niedzieli – Filip Nivette z pilotem Kamilem Hellerem.

Drugi, ze stratą blisko 40 sekund był prowadzący po sobocie Zbigniew Gabryś z Arturem Natkańcem, a trzeci Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym. Oni stracili do zwycięzców już ponad minutę. Miejsca na pudle zabrakło dla Marcina Gagackiego i Marcina Bilskiego, którzy najszybciej przejechali piątkowy Odcinek Specjalny ulicami Świdnicy. Pierwszą piątkę zamknęli Litwini – Dominykas Butvilas/Renatas Vaitkevicius.  Cała czołówka jechała w klasie 2. Miejsca 6-8 w generalce podzielili między sobą kierowcy rywalizujący w klasie Open N. Jakub Brzeziński z Szymonem Marciniakiem okazali się najszybszą załogą korzystającą z auta napędzanego na jedną oś i zajęli 9. lokatę w klasyfikacji generalnej. Na dziesiątej pozycji finiszował Janek Chmielewski z pilotem Kamilem Kozdroniem (klasa Open 2WD).

W piątek na ulice Świdnicy wyległy tłumy kibiców. Nim kierowcy wyruszyli w trasę w świdnickim Rynku powitali się z kibicami podczas ceremonii startu. Warto nadmienić, że w jednym z pierwszych samochodów, który wystartował znaleźli się znakomity polski rajdowiec Grzegorz Grzyb i prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. – Tym razem i ja przeżyłam to, co zazwyczaj jest udziałem rajdowców. Grzegorz Grzyb – dziękuję za spełnienie mojego marzenia – dzieliła się wrażeniami na popularnym portalu społecznościowym prezydent.

W sobotę na kierowców czekało siedem odcinków specjalnych. Kierowcy między innymi aż trzy razy zmierzyli się z kultową próbą Rościszów-Walim. Ten dzień należał do Gabrysia i Natkańca.   Załoga Forda Fiesty R5 prezentowała wyśmienite tempo i w niepewnych warunkach pogodowych popisała się bezbłędna jazdą i bardzo dobrym doborem opon. Przed niedzielnymi odcinkami specjalnymi posiadali 18,3 s przewagi nad Nivette i Hellerem.  Te straty odrobili już jednak w na pierwszym niedzielnym OS Kamionki-Walim i od tego momentu systematycznie powiększali przewagę, zdecydowanie najlepiej czując się na mokrych, momentami obsypanych śniegiem trasach.

 

 1. Rajd Świdnicki Krause. Klasyfikacja generalna

 

 1. Filip Nivette/ Kamil Heller (Skoda Fabia R5)             1:18:14,6
 2. Zbigniew Gabryś/ Artur Natkaniec (Ford Fiesta R5) -38,9
 3. Tomasz Kasperczyk/ Damian Syty (Ford Fiesta R5) -1:08,2
 4. Marcin Gagacki/ Marcin Bilski (Skoda Fabia R5) -1:52,1
 5. Dominykas Butvilas/ Renatas Vaitkevicius (Skoda Fabia R5) -2,52,3
 6. Hubert Maj/ Szymon Jasiński (Ford Fiesta Proto) -3:57,2
 7. Mikołaj Marczyk/ Sebastian Dwornik (Subaru Impreza) -4:03,6
 8. Marcin Słobodzian/ Jakub Wróbel (Subaru Impreza) -4:36,4
 9. Jakub Brzeziński/ Szymon Marciniak (Citroen DS3 R3T) -4:47,1
 10. Jan Chmielewski/ Kamil Kozdroń (BMW R+ Maxi) -5:42,7

FOTO Łukasz Kufner

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *