Edukacja filmowa

szkolapodstawowa1-3_15.09

szkolapodstawowa1-3_15.09DOLNY ŚLĄSK. Ruszyły zapisy do największego projektu edukacji filmowej w Polsce – Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Na Dolnym Śląsku 6 kin w 6 miastach będzie prowadzić pokazy… Ruszyły zapisy do największego projektu edukacji filmowej w Polsce – Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Na Dolnym Śląsku 6 kin w 6 miastach będzie prowadzić pokazyfilmów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nauczyciele mogą zgłaszać swoje klasy do projektu do końca września.

Jest to już 10 edycja Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. W ubiegłym roku sale kinowej zgromadziły aż 55,5 tysięcy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku projekcje odbywać się będą w kinach: Forum w Bolesławcu, Lot w Jeleniej Górze, Piast w Legnicy, Apollo w Wałbrzychu, Jubilat w Głogowie i nowo otwartym DCF we Wrocławiu.

Projekt oferuje uczestnikom możliwość obejrzenia wyselekcjonowanych przez sztab ekspertów – filmoznawców, psychologów i pedagogów – produkcji filmowych z początków kina oraz filmów ostatnich lat. Program działań edukacyjnych można podzielić na dwa bloki. Jeden z nich prezentuje zagadnienia filmoznawcze i audiowizualne, pozwalając odbiorcom poznać film „od podszewki” – jego historię, etapy powstawania, język, jakim się posługuje, itp. Drugi blok natomiast, dotyczący zagadnień kulturowych i społecznych, wykorzystuje film jako narzędzie do zdobycia wiedzy o świecie i punk wyjścia do rozważań i własnych dociekań.

Cykle filmowe dostosowano do poziomu rozwoju poszczególnych grup wiekowych uczniów. I tak najmłodsi uczestnicy programu, z klas 1 – 3 szkoły podstawowej, będą mogli np. odkryć filmowe tajemnice. Podczas spotkań dowiedzą się, jak powstaje film, poznają sposoby tworzenia animacji, zostaną wprowadzeni w zagadnienia adaptacji literatury na potrzeby filmu czy posłuchają o efektach specjalnych.

Dla starszych uczniów, z klas 4 – 6, przygotowano cykl, który będzie stanowić możliwość zobaczenia na ekranie swoich rówieśników. Właściwie dobrany repertuar pozwoli utożsamić się widzom z bohaterami filmów.

Uczniom gimnazjów zaprezentowany zostanie przegląd niekomercyjnego kina współczesnego. Uczestnicy zetkną się z różnymi formami filmowymi, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy atrakcyjna może być tylko wysokobudżetowa superprodukcja. Prezentowane filmy będą punktem wyjścia do rozmowy o tak ważnych zagadnieniach jak wpływ grupy na decyzje jednostki, siła reklamy, problemy wieku dojrzewania.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą zaś mogli zapoznać się z wybitnymi i ambitnymi produkcjami ostatnich lat, aby poznać alternatywę dla głównego nurtu kina współczesnego. Z pewnością przysłuży się to wykształceniu w młodych ludziach świadomej i krytycznej postawy wobec oferty kinowej i pomoże podjąć własne, pasjonujące poszukiwania.
W sumie w ramach programu edukacyjnego w całym kraju zostanie pokazanych ok. 200 filmów. W wielu miastach niektóre z nich będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Wśród tytułów, prezentowanych na Dolnym Śląsku, nie zabraknie popularnych filmów z ostatnich lat, jak np. Mikołajek (reż. L. Tirard), Czeski sen (reż. V.Klusak), Tlen (reż. I.Wyrypajew), Bracia Karamazow (reż. P.Zelenka) czy Wyjście przez sklep z pamiątkami (reż. Banksy).

W październiku rozpoczną się projekcje. W każdym cyklu będzie ich 9. Przed każdym seansem odbędzie się prelekcja wsparta prezentacją multimedialną, przygotowaną przez zespół filmoznawców, wykładowców uniwersyteckich i nauczycieli. Na spotkaniach gościć będą dziennikarze, psychologowie, działacze społeczni, filmoznawcy i twórcy filmowi, uczestnicząc w rozmowach z widzami. Prelekcje poprowadzą m.in.: w Jeleniej Górze Honorata Magdeczko-Capote, która od 15 lat działa i tworzy w Teatrze Maska, autorka scenariuszy, reżyserka, wykładowca; w Legnicy Katarzyna Stokłosa, która pracuje jako psycholog/terapeuta w tamtejszym Ośrodku Interwencji Kryzysowej; w Wałbrzychu z kolei Aleksandra Koziatek, która pracuje w Filharmonii Sudeckiej, poświęcając swój czas i energię w organizowaniu wydarzeń edukacyjno-muzycznych dla dzieci i młodzieży. Po spotkaniu nauczyciele otrzymają dodatkowe materiały dydaktyczne, do wykorzystania na lekcjach w szkole.

Grupę uczniów do projektu zgłosić może jedynie nauczyciel. W tym celu powinien ze strony internetowej www.nhef.pl pobrać odpowiedni dla danego miasta formularz i po wypełnieniu przesłać go faksem na podany na stronie numer.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – autor projektu, wraz z wydawnictwem Nowa Era, dla zainteresowanych nauczycieli przygotowali cykl pokazów filmu W lepszym świecie. To nagrodzona Oscarem oraz Złotym Globem opowieść o spotkaniu dwóch duńskich rodzin, których losy splatają się, kiedy dzieci – Elias i Christian – zasiadają razem w szkolnej ławce. Zapisy na projekcje do dnia roboczego poprzedzającego dzień pokazu pod numerami infolinii wydawnictwa Nowa Era. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z koordynatorami projektu edukacyjnego oraz pobrać foldery informacyjne i formularze zgłoszeniowe.

Plan projekcji:
BOLESŁAWIEC – 22 września, godz. 16:00, kino Forum
JELENIA GÓRA – 22 września, godz. 16:00, kino Lot
LEGNICA – 20 września, godz. 16:00, kino Piast
WAŁBRZYCH – 20 września, godz. 16:00, kino Apollo
WROCŁAW – 13 i 14 września, godz. 16:00, kino Warszawa (DCF)
GŁOGÓW – 22 września, godz. 16:00, kino Jubilat

 

ŹRÓDŁO: doba.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *