Dziękują za gościnność

Do Świdnicy, ale także wielu innych polskich miast, przybywa coraz więcej obywateli Ukrainy w poszukiwaniu pracy z nadziejami na poprawę własnego statusu ekonomicznego. W ślad za nimi podąża religia i konieczność zaspokojenia duchowych potrzeb. Od niedawna w Świdnicy swoją działalność duszpasterską prowadzi parafia greckokatolicka pw. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, gdzie jej wyznawcy mogą oddawać się modlitwie w trakcie nabożeństw.

6 listopada Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska spotkała się z JE ks. Biskupem Włodzimierzem Juszczakiem, ordynariuszem Eparchii Wrocławsko- Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Tematem przewodnim spotkania była kwestia powołanej do życia parafii greckokatolickiej w Świdnicy, którą erygował biskup w tym roku. Parafia pw. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy mieści się przy kościele rzymskokatolickim na Osiedlu Młodych, a jej proboszczem został ks. Vitaliy Demyanets. Proboszcz nie ukrywał swojej wdzięczności wobec gospodarza parafii pw. NMP Królowej Polski, ks. proboszcza Rafała Kozłowskiego, który użycza nie tylko lokum dla duchownego, ale przede wszystkim bocznej kaplicy kościoła na odprawianie regularnych nabożeństw. Zarówno władze miasta, jak też zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego wyrazili nadzieję, że będzie to ośrodek integracji mniejszości ukraińskiej ze społecznością lokalną.

Budowanie porozumienia, a tym bardziej wzajemnych pozytywnych relacji może, a nawet powinno odbywać się na płaszczyźnie religijnej. Możemy nauczyć się wiele od siebie nawzajem. Poza tym, to ważne, aby z daleka od rodzinnego domu mieć miejsce, gdzie w spokoju można modlić się za bliskich oddalonych setki bądź tysiące kilometrów – podkreślała w trakcie spotkania prezydent miasta.

Ksiądz proboszcz wyraził duże zainteresowanie współpracą z naszym samorządem, aby propagować kulturę narodu ukraińskiego i współdziałać na różnych płaszczyznach w celu szerokorozumianej integracji dwóch narodów. Zachęcał również do udziału w nabożeństwach zarówno obywateli Ukrainy jak i Polski.

Biuro Prezydenta Miasta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *