Dużo wierzących, praktykujących już mniej

wierni

wierniLiczba wierzących na terenie diecezji świdnickiej od kilku lat kształtuje się na podobnym poziomie. Praktykujących niestety jest coraz mniej. Pokazuje to liczenie wiernych, którego wyniki właśnie poznaliśmy.

Liczba wierzących na terenie diecezji świdnickiej od kilku lat kształtuje się na podobnym poziomie. Praktykujących niestety jest coraz mniej. Pokazuje to liczenie wiernych, którego wyniki właśnie poznaliśmy.

wierni

Na przestrzeni lat były skoki i spadki słupków statystycznych, ale jeżeli chodzi o poziom wierzących to od 3-4 lat utrzymuje się na podobnym poziomie

Ubywa wiernych

W diecezji świdnickiej mamy dwa dekanaty – Świdnica Wschód i Świdnica Zachód. W zachodnim zameldowane są 44 tys. 22 osoby, z czego wierzących stanowi 40 tys. 986. Natomiast na wschodzie zameldowane są 34 tys. 479, a wierzących jest 33 tys. 104 osoby. Ogólnie rzecz biorąc nastąpił spadek wiernych o 1790 osób.

Jak wynika z naszych analiz, te osoby są poza granicami miasta lub kraju. Spadek przekłada się na ubytek 320 osób w dekanacie wschodnim i 192 osoby w dekanacie zachodnim. Liczba praktykujących, w dniu liczenia wiernych, tj. 19 października 2014 r., wyniosła 25 proc. w zachodnim dekanacie i 22,4 proc. we wschodnim – przybliża ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy diecezji.

Wierzą, ale do kościoła nie chodzą

W sumie w całej diecezji w mszach św., podczas których obliczono praktyki kościelne, uczestniczyła blisko połowa osób wierzących.

Ludzie są zabiegani, przejęci pracą, obowiązkami. Nie mają czasu na wspólną modlitwę. Spadek następuje też ze względu na to, że wiele młodych ludzi wyjeżdża na studia, do pracy. Życie układa sobie gdzie indziej. Dużo też osób ma problemy z poruszaniem się, nie pozwala im na to stan zdrowia. Październik to też okres przeziębień. Jednak nie możemy ich usprawiedliwiać – mówi o przyczynach malejącej aktywności w nabożeństwach ks. Daniel Marcinkiewicz. – Są przecież msze dla młodzieży i dzieci, a uczestnictwo w nich jest dopełnieniem wiary. Każda msza niesie za sobą przesłanie, troskę o rodzinę, wartości. Uczestnictwo w niej daje także duchowe ukojenie i spokój – zachęca do wspólnego spotykania się w Domu Bożym rzecznik diecezji.

Ubywa grzeszników

Mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, co przekłada się także na kościół.

Nie wiemy w jakim wieku byli wierni, którzy wzięli udział w nabożeństwie z 19 października, ale z obserwacji księży wynika, że były to z reguły raczej osoby w wieku 40+ – dodaje ksiądz, jednocześnie zauważając, że optymistyczne jest to, że następuje wzrost chęci pełnego uczestnictwa we mszy św. poprzez przystąpienie do komunii św.. Ze statystyk wynika, że w 2013 r. w dekanacie zachodnim 40 proc. aktywnych przyjęło Ciało Chrystusa, natomiast w 2014 r. liczba ta wzrosła do 44,4 proc.. W dekanacie Świdnica Wschód w 2013 r. było to 39 proc., a w 2014 r. już 43,4 proc..

W 2014 r. najliczniejsze grono wiernych, być może również z uwagi na zasięg, odnotowała parafia katedralna i parafia na os. Młodych.

Jeżeli chodzi o Dolny Śląsk wypadamy dobrze. Na pierwszym miejscu jest Wrocław, później Legnica, następny w kolejce jest Wałbrzych, a na czwartym miejscu Świdnica.

Marlena Mech, foto: Wiktor Bąkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *