Druga runda Strajku Kobiet. Świdniczanki skandowały: „Nic o nas bez nas” (FOTO)

„Nic o nas bez nas” skandowały świdniczanki, które nie zawiodły i pojawiły się na drugiej rundzie Strajku Kobiet. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wyszli na ulicę, by ponownie protestować. Tym razem mówiono „NIE!” pogardzie i przemocy wobec kobiet, ingerencji Kościoła w politykę i obecności polityki w edukacji.

czarny protest 2 bfg (23)

Świdnicka akcja zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet odbyła się dzisiaj przed teatrem miejskim. Punktualnie o godzinie 16.00 kobiety wyszły na ulicę i wyraziły swój sprzeciw. Chciały tym pokazać, że nie zgadzają się, aby ktoś decydował o ich ciele. Chcą wolnego wyboru, możliwości decydowania o sobie i dlatego przyszły zaprotestować. Frekwencja dzisiejszej akcji w Świdnicy była dużo mniejsza niż ta z 3 października, ale była równie ważna. Wzięło w niej udział dużo starszych i doświadczonych kobiet, które boją się o swoje dzieci i córki. Panie nie wstydziły się zabrać publicznie głosu. Na koniec złapały się za ręce, by wyrazić swoją solidarność.

POSTULATY II RUNDY STRAJKU:
NIE dla pogardy i przemocy wobec kobiet!
NIE dla Kościoła w polityce
NIE dla polityki w edukacji

Przypomnijmy, że kobiety po raz pierwszy w Polsce wyszły na ulicę 3 października. Protestowały przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej i skandowały m.in. hasła: „Politycy precz od mojej macicy”, „PiS Polsce ciąży”, „Odzyskać wybór” czy „No women, no kraj”.

Po strajku, w którym wzięły udział tysiące kobiet, obywatelski projekt Ordo Iuris wprowadzający całkowity zakaz aborcji, został przez PiS szybko odrzucony. Ten radykalny projekt zakazywał aborcji nawet, gdy ciąża jest z gwałtu, zagraża życiu kobiety lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony. Z tą trzecią przesłanką nie zgadza się prezes PiS Jarosław Kaczyński, który powiedział, że nie wyklucza zaostrzenia prawa aborcyjnego, jeśli chodzi o aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Według niego nawet gdy dziecko skazane jest na śmierć, ciąża powinna skończyć się porodem. Na odpowiedź kobiet nie trzeba było długo czekać. Dzisiaj ponownie wyszły na ulice polskich miast, bo chcą jednoznacznej deklaracji, że prawo aborcyjne nie zostanie zaostrzone.

Strajk Kobiet odbył się w kilkudziesięciu polskich miastach. Na liście są także Kopenhaga, Londyn, Toronto i Zurych.  Datę wybrano nieprzypadkowo. Tego dnia przypada bowiem 41. rocznica islandzkiego strajku kobiet. Protesty w niektórych miastach, w tym w Warszawie odbyły się też wczoraj, 23 października.

Więcej o akcji i o tym co mówiły świdniczanki w papierowym wydaniu  „Wiadomości Świdnickich”.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

 

 

1 thought on “Druga runda Strajku Kobiet. Świdniczanki skandowały: „Nic o nas bez nas” (FOTO)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *